Odsetki za zwłokę od spornego podatku
Otrzymałem decyzję urzędu skarbowego, z której wynika, że zaniżyłem podatek PIT za 2018 r. i muszę dopłacić ponad 6.000 zł. Będę odwoływać się od tej decyzji. Czy w czasie trwania postępowania odwoławczego będą naliczane odsetki za zwłokę od spornej kwoty podatku PIT?
TAK. Odsetki za zwłokę są, co do zasady, naliczane za czas trwania postępowania podatkowego (pierwszoinstancyjnego i odwoławczego).
Decyzja nakładająca na adresata obowiązek realizowany w trybie egzekucji administracyjnej podlega wykonaniu wtedy, gdy stanie się ostateczna, tj. nie przysługuje od niej odwołanie. Wniesienie odwołania od decyzji urzędu skarbowego nakazującej uiszczenie podatku pozwala wstrzymać się z zapłatą do czasu rozpatrzenia sprawy przez dyrektora izby administracji skarbowej. Nie zwalnia to z obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę za okres trwania postępowania podatkowego zmierzającego do określenia prawidłowej wysokości podatku. Odsetki za zwłokę nalicza się od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin płatności podatku, do dnia uregulowania należnej kwoty.
Opieszałe prowadzenie postępowania podatkowego może jednak skutkować redukcją obciążeń odsetkowych. Podatnik zapłaci mniejsze odsetki za zwłokę, gdy decyzję wydaną przez organ pierwszej instancji otrzyma po 3 miesiącach od podjęcia postępowania podatkowego. Nie nalicza się ich za okres od dnia wszczęcia postępowania do dnia doręczenia decyzji. Mowa o tym w art. 54 § 1 pkt 7 Ordynacji podatkowej. Obciążenia odsetkowe zmniejszają się także w przypadku niewydania przez organ odwoławczy decyzji w terminie. Odsetek za zwłokę nie płaci się za okres od dnia następnego po upływie tego terminu do dnia doręczenia decyzji adresatowi. Wskazuje tak art. 54 § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej.
Opisanych przerw w naliczaniu odsetek za zwłokę nie stosuje się, jeżeli do opóźnienia w wydaniu decyzji przyczynił się podatnik lub jego przedstawiciel albo zwłoka powstała z powodów niezależnych od organu podatkowego. W przypadku przekroczenia ustawowego terminu zakończenia postępowania podatkowego zasadą powinno więc być nienaliczanie odsetek za zwłokę, a ich pobór jest dozwolony tylko w sytuacji, gdy do przedłużenia postępowania doszło z przyczyn obiektywnie pozostających poza wpływem organu podatkowego. Analizując ten aspekt, należy mieć na uwadze złożoność sprawy, liczbę i rodzaj przeprowadzonych dowodów, terminowość podejmowanych działań i czas niezbędny do dokonania czynności organizacyjnych, ale także postawę podatnika i sposób korzystania z przysługujących mu uprawnień proceduralnych.
W razie uchylenia decyzji i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia czas trwania postępowania podatkowego w danej instancji należy liczyć na potrzeby ustalenia okresów (bez)odsetkowych poprzez zsumowanie na poszczególnych etapach okresów prowadzenia postępowania.
Kalkulator odsetek od zaległości podatkowych dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.)
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|