Zmiana nazwiska po wszczęciu postępowania podatkowego
W urzędzie skarbowym toczy się wobec mnie postępowanie podatkowe w sprawie wymiaru podatku PIT za 2016 r. Po jego wszczęciu wyszłam za mąż i przybrałam nazwisko męża. Czy w związku z prowadzonym postępowaniem muszę zgłosić nowe nazwisko w urzędzie skarbowym?
NIE. Podatnik nie ma obowiązku zgłosić urzędowi skarbowemu zmiany nazwiska.
Podatnik będący stroną postępowania podatkowego jest zobligowany zawiadomić organ podatkowy wyłącznie o zmianie adresu do doręczeń lub - jeżeli wniósł o doręczanie korespondencji przez internet albo wyraził na to zgodę - adresu elektronicznego. Przewiduje tak art. 146 Ordynacji podatkowej. Nie ma natomiast przepisu obligującego stronę postępowania podatkowego do informowania o zmianie nazwiska, np. w związku z zamążpójściem.
Organ podatkowy powinien dysponować aktualnym nazwiskiem podatnika z urzędu - dzięki danym pozyskiwanym z rejestru PESEL. Zgłoszenie identyfikacyjne osoby fizycznej zawiera: nazwisko, imiona, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, płeć, nazwisko rodowe, obywatelstwo lub obywatelstwa, adres miejsca zamieszkania, adres zameldowania na pobyt stały lub czasowy, rodzaj i numer dowodu tożsamości oraz numer PESEL. Informacje o zmianie tych danych - z wyjątkiem adresu zamieszkania - są w przypadku osób objętych rejestrem PESEL niezwłocznie przekazywane z tego rejestru do Centralnego Rejestru Podmiotów - Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP). Podatnicy nie muszą w tym zakresie samodzielnie dokonywać aktualizacji (składać zgłoszenia). Mowa o tym w art. 14 ust. 6 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2020 r. poz. 170).
Podatniczka nie ma obowiązku zawiadamiać urzędu skarbowego w toku prowadzącego wobec niej postępowania podatkowego o zmianie nazwiska w wyniku zawarcia związku małżeńskiego. Urząd skarbowy powinien jednak posługiwać się w kontaktach z nią - w tym adresując przesyłki - jej aktualnym nazwiskiem. NSA w wyroku z dnia 14 września 2018 r., sygn. akt II FSK 2475/16, uznał, że w sprawach podatkowych należy stosować uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 16 lutego 2017 r., sygn. akt III CZP 105/16, z której wynika, że warunkiem skutecznego doręczenia pisma urzędowego jest - poza podaniem prawidłowego adresu - jednoznaczne i niebudzące wątpliwości oznaczenie adresata. Wyznacznikiem identyfikującym osobę fizyczną jest jej aktualne imię i nazwisko (nawet jeżeli na ustalenie tożsamości pozwala przezwisko, pseudonim czy nazwisko panieńskie).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|