Postępowanie podatkowe a wydanie zaświadczenia
Muszę przedstawić w banku zaświadczenie o braku zaległości podatkowych. Przy czym urząd skarbowy prowadzi wobec mnie postępowanie podatkowe dotyczące wymiaru podatku PIT za 2016 r. Czy z powodu tego postępowania mogę nie uzyskać zaświadczenia?
Urząd skarbowy nie może odmówić wystawienia zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach z powodu prowadzonego postępowania podatkowego.
Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach potwierdza stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania.
Urząd skarbowy wydaje zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach na wniosek podatnika. Wystawia je na podstawie własnej dokumentacji oraz informacji otrzymanych od innych organów podatkowych. Urząd skarbowy ma obowiązek sprawdzić przed wydaniem zaświadczenia, czy w stosunku do wnioskodawcy nie toczy się postępowanie mające na celu ustalenie lub określenie wysokości jego zobowiązań podatkowych (chodzi o postępowanie pierwszoinstancyjne). Obliguje do tego art. 306e § 2 Ordynacji podatkowej. Jeżeli wspomniane wymiarowe postępowanie podatkowe jest prowadzone, a zgromadzony materiał dowodowy pozwala na zamknięcie sprawy, powinna być niezwłocznie wydana decyzja ustalająca lub określająca wysokość zobowiązań podatkowych, w celu wykazania ich w zaświadczeniu. W przypadku gdy doręczenie podatnikowi decyzji kończącej postępowanie podatkowe jest niemożliwe przed upływem terminu wydania zaświadczenia, wystawia się zaświadczenie zawierające informację o prowadzonym postępowaniu lub jego zakończeniu.
Zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach nie uzyska się natomiast, jeżeli zaległość podatkowa wynika z nieostatecznej decyzji, od której wniesiono odwołanie (nawet jeżeli nie został jej nadany rygor natychmiastowej wykonalności). Wydanie zaświadczenia to czynność materialno-techniczna, co do zasady, odtwórcza. Urząd skarbowy nie może zignorować żadnej decyzji istniejącej w obrocie prawnym - także nieostatecznej. Faktem jest, że nieostateczna decyzja nie podlega realizacji, chyba że zostanie jej nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Wstrzymanie wykonalności nie oznacza jednak zawieszenia bytu prawnego decyzji. Nieostateczna decyzja wymiarowa wskazuje na wysokość zobowiązania podatkowego, pozwala ustalić kwotę ewentualnych zaległości podatkowych i wysokości odsetek za zwłokę (por. wyrok NSA z dnia 6 października 2017 r., sygn. akt II FSK 2405/15).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|