Udostępnienie osobie postronnej akt sprawy podatkowej
Wobec mojego wuja (starszej osoby) prowadzone jest postępowanie podatkowe dotyczące wymiaru podatku PIT za 2017 r. Czy mogę uzyskać w urzędzie skarbowym informacje o przebiegu tego postępowania?
NIE. Akta sprawy i informacje w nich zawarte są jawne wyłącznie dla strony postępowania podatkowego. Inna osoba może uzyskać do nich dostęp na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez stronę.
Postępowanie podatkowe jest jawne wyłącznie dla stron. Dane zawarte w aktach postępowania podatkowego objęte są natomiast tajemnicą skarbową. Organ podatkowy nie ma prawa udzielać informacji o okolicznościach faktycznych lub prawnych prowadzonej sprawy nikomu poza stroną (jej przedstawicielem). Ujawnienie informacji o postępowaniu podatkowym innym podmiotom, organom i służbom dozwolone jest wyjątkowo na zasadach i w zakresie określonym w art. 293-305 Ordynacji podatkowej. Przepisy te nie mają zastosowania w omawianym przypadku. Urząd skarbowy nie może więc udostępnić akt sprawy osobie postronnej, także spokrewnionej z podatnikiem, chyba że będzie ona występowała jako jego pełnomocnik.
Do reprezentowania podatnika w danym postępowaniu podatkowym wystarczy pełnomocnictwo szczególne (PPS-1). Takie pełnomocnictwo upoważnia do działania w określonej sprawie podatkowej lub innej wskazanej sprawie należącej do właściwości organu podatkowego. Może być ono udzielone na piśmie, w formie dokumentu elektronicznego lub zgłoszone ustnie do protokołu (art. 138e § 2 Ordynacji podatkowej). Pełnomocnictwo pisemne należy złożyć do akt sprawy w oryginale lub jako notarialnie poświadczony odpis. Dozwolone jest, aby pełnomocnik okazał oryginał lub notarialnie poświadczony odpis pełnomocnictwa, a organ podatkowy sporządził urzędową kopię i dołączył ją do akt sprawy. Dokument elektroniczny przesyła się na skrzynkę podawczą organu podatkowego za pośrednictwem platformy ePUAP. Musi być on podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym. Ustanowienie pełnomocnictwa szczególnego, a także jego zmiana, odwołanie lub wypowiedzenie jest skuteczne od dnia zawiadomienia organu podatkowego.
Druk PPS-1 dostępny jest w serwisie druki.gofin.pl, w dziale Ordynacja podatkowa.
Złożenie pełnomocnictwa szczególnego podlega, co do zasady, opłacie skarbowej. Wynosi ona 17 zł (od każdego stosunku pełnomocnictwa). Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej nie występuje w przypadku udzielenia pełnomocnictwa członkowi najbliższej rodziny, tj. małżonkowi, wstępnemu (np. rodzicowi), zstępnemu (np. dziecku) lub rodzeństwu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|