Prawo podatnika do wypowiedzenia się w sprawie dowodów
Urząd skarbowy prowadzi wobec spółki z o.o. postępowanie w sprawie wymiaru zobowiązania podatkowego w CIT za 2018 r. Otrzymaliśmy zawiadomienie o wyznaczeniu 7-dniowego terminu do wypowiedzenia się w zakresie zebranego materiału dowodowego. Czy termin ten może być przedłużony na wniosek zarządu spółki?
NIE. Termin do wypowiedzenia się przez stronę postępowania podatkowego na temat zebranych w sprawie dowodów nie podlega przedłużeniu.
Organ podatkowy - zarówno pierwszej instancji, jak odwoławczy - ma obowiązek przed wydaniem decyzji wyznaczyć podatnikowi termin do wypowiedzenia się na temat zgromadzonego materiału dowodowego. Odstąpienie od tego wymogu dopuszczalne jest w nielicznych sytuacjach, m.in. w sprawach dotyczących zastawu skarbowego, umorzenia zaległości podatkowych z urzędu czy wszczętych na wniosek strony, jeżeli ma zostać wydana decyzja w całości go uwzględniająca. Przypadki te zostały wskazane w art. 200 § 2 Ordynacji podatkowej. Niewyznaczenie terminu do wypowiedzenia się na temat materiału dowodowego traktuje się jako naruszenie przepisów proceduralnych. Uchybienie to można wskazać jako zarzut w skardze wnoszonej na decyzję do sądu administracyjnego, ale musi mieć ono istotny wpływ na wynik sprawy, aby z tego powodu zaskarżone rozstrzygnięcie zostało uchylone.
Termin wypowiedzenia się na temat materiału dowodowego wynosi zasadniczo 7 dni. Dłuższy termin musi być wyznaczony przed wydaniem przez Szefa KAS decyzji z zastosowaniem klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania lub środków ograniczających umowne korzyści. Wynosi on 14 dni. Szef KAS, wyznaczając go, przedstawia ocenę prawną sprawy, w tym kwotę korzyści podatkowej, i poucza o prawie skorygowania deklaracji. Jeżeli po doręczeniu zawiadomienia organ podatkowy zmieni ocenę prawną sprawy lub wysokość korzyści podatkowej, a strona nie skorzystała skutecznie z prawa do skorygowania deklaracji w zakresie cofnięcia skutków unikania opodatkowania, konieczne jest ponowne doręczenie zawiadomienia uwzględniającego zmienioną ocenę prawną. Termin 14-dniowy nie jest wyznaczany, gdy stronie nie przysługuje prawo do złożenia korekty deklaracji przed wydaniem decyzji z zastosowaniem klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. W takim przypadku stosuje się ogólne zasady zaznajamiania podatnika z materiałem dowodowym (w tym termin 7-dniowy).
Termin wypowiedzenia się w sprawie materiału dowodowego nie podlega modyfikacji. Nie można go przedłużyć. Organ podatkowy, wyznaczając wspomniany termin, spełnia swój ustawowy obowiązek do zapewnienia podatnikowi czynnego udziału w postępowaniu podatkowym. Podatnik może zapoznać się ze wszystkimi dowodami i ustosunkować się do nich (od niego zależy, czy to zrobi). Nie ma podstaw prawnych do określenia mu kolejnego terminu w celu zabrania głosu na temat zebranych dowodów. Termin wynosi 7 lub 14 dni i organ podatkowy nie ma prawa go zmienić z urzędu lub na wniosek podatnika (por. wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 czerwca 2020 r., sygn. akt I SA/Gl 1725/19).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|