ZASADY KORYGOWANIA PLIKU JPK_VAT
Zgodnie z art. 109 ust. 3e ustawy o VAT w terminie 14 dni od dnia:
- stwierdzenia, że przesłana ewidencja zawiera błędy lub dane niezgodne ze stanem faktycznym lub
- zmiany danych zawartych w przesłanej ewidencji
podatnik zobowiązany jest przesłać korektę ewidencji na zasadach określonych w art. 99 ust. 11c ustawy o VAT.
Przy czym należy pamiętać, że do korekt deklaracji i ewidencji składanych za okresy rozliczeniowe poprzedzające okres, w którym rozliczenia są składane na nowych zasadach należy stosować regulacje prawne obowiązujące w okresie, za który jest składana ta korekta (czyli korekty deklaracji i JPK_VAT złożone pierwotnie na starych zasadach, składane są również według starych zasad).
W przypadku stwierdzenia przez naczelnika urzędu skarbowego w przesłanej przez podatnika ewidencji błędów, które uniemożliwiają przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji, organ podatkowy wzywa podatnika do ich skorygowania, wskazując te błędy. Wówczas podatnik w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania przesyła do naczelnika urzędu skarbowego ewidencję skorygowaną w zakresie błędów wskazanych w wezwaniu lub składa wyjaśnienia wskazujące, że ewidencja nie zawiera błędów.
Podkreślić należy, że jeżeli podatnik, wbrew obowiązkowi:
1) nie prześle ewidencji skorygowanej w zakresie błędów wskazanych w wezwaniu lub nie złoży wyjaśnień, albo zrobi to po terminie,
2) w złożonych wyjaśnieniach nie wykaże, że ewidencja nie zawiera błędów, o których mowa w wezwaniu
- naczelnik urzędu skarbowego może nałożyć, w drodze decyzji, na podatnika karę pieniężną w wysokości 500 zł za każdy błąd (wskazany przez niego w wezwaniu).
Kary te, jak czytamy na stronie Ministerstwa Finansów (https://www.podatki.gov.pl/vat/covid-19-vat/) mogą być nakładane na tych podatników, którzy poprzez celowe, uporczywe działania i wprowadzane błędy uniemożliwiają weryfikację prawidłowości transakcji.
Podatnik karę taką musi uiścić bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia doręczenia ww. decyzji. Powyższe kary nie są stosowane do podatnika będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, który za ten sam czyn ponosi odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe (powyższe wynika z art. 109 ust. 3f-3k ustawy o VAT).
» Korekta pliku JPK_VAT
Z broszury informacyjnej wynika, iż korekta pliku JPK_VAT może obejmować:
- ewidencję i deklarację,
- ewidencję,
- deklarację.
Korygując wyłącznie ewidencję w JPK_V7M podatnik w schemacie głównym wypełnia następujące elementy: Naglowek, Podmiot1 oraz Ewidencja.
Uwaga
Dokonanie korekty w przesłanej ewidencji, która nie ma wpływu na część deklaracyjną, zawartą we wspólnym pliku, nie wywołuje skutków dla rozliczenia podatku.
Jak czytamy w broszurze w tym zakresie: "(...) Korekta pliku JPK_VAT - wyłącznie części ewidencyjnej, np. w zakresie NIP kontrahenta, nie będzie miała wpływu np. na termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikający z przesłanego wcześniej rozliczenia (część deklaracyjna) zawartego w pierwotnym pliku (...)".
Natomiast korygując wyłącznie deklarację, podatnik w schemacie głównym wypełnia następujące elementy: Naglowek, Podmiot1 oraz Deklaracja.
Uwaga
Dokonanie korekty wyłącznie w części deklaracyjnej, np. poprzez zmianę wysokości kwoty nadwyżki z poprzedniej deklaracji, nie będzie miało wpływu na dane zawarte w części ewidencyjnej.
Odnośnie dokonania korekty JPK_V7K, MF w ww. broszurze wyjaśniło że sposób dokonania korekty JPK_V7K, w związku z korektą ewidencji dla dwóch pierwszych miesięcy kwartału będzie wyglądać analogicznie, jak dla pierwotnych plików JPK_V7K za te okresy. Oznacza to, że podatnik wypełni następujące elementy: Naglowek, Podmiot1, Ewidencja. Elementy te należy również wypełnić w przypadku korekty ewidencji za trzeci miesiąc kwartału.
W przypadku korekty wyłącznie deklaracji kwartalnej JPK_V7K (trzeci miesiąc kwartału) podatnik w schemacie głównym wypełnia następujące elementy: Naglowek, Podmiot1 oraz Deklaracja.
W broszurze podkreślono również, że: "(...) Z uwagi na fakt, iż pole Miesiac w elemencie schematu głównego Naglowek jest obowiązkowe, podatnik przy korekcie deklaracji wskazuje ostatni miesiąc kwartału, tj. odpowiednio 3, 6, 9, 12 (...)".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|