UJMOWANIE W EWIDENCJI VAT FAKTUR DO PARAGONÓW
Od 1 października 2020 r. w strukturze ewidencji w zakresie podatku należnego dla JPK_V7M/JPK-V7K podatnicy zobowiązani są do odpowiedniego oznaczenia niektórych dowodów sprzedaży określonymi kodami. Faktury, o których mowa w art. 109 ust. 3d ustawy o VAT (czyli faktury do paragonów) należy oznaczyć symbolem FP (w przypadku wystąpienia w danym okresie rozliczeniowym takiego dowodu sprzedaży zakupu; pole opcjonalne). Wynika tak z rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług.
Od tego dnia zmieniły się również zasady ujmowania faktur wystawionych do paragonów w ewidencji VAT. Zgodnie bowiem z obowiązującym od 1 października br. brzmieniem art. 109 ust. 3d ustawy o VAT, dla celów prowadzonej ewidencji, faktury dotyczące sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej (oznaczone kodem FP) są ujmowane w okresie, w którym zostały wystawione i nie zwiększają wartości sprzedaży za ten okres (ponieważ sprzedaż została zarejestrowana w kasie rejestrującej i ujęta w raporcie fiskalnym dobowym oraz miesięcznym, w okresie rozliczeniowym, w którym co do zasady powstał obowiązek podatkowy).
W broszurze informacyjnej Ministerstwa Finansów dotyczącej nowej struktury JPK_VAT z deklaracją (dostępnej na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/kas/struktury-jpk) wskazano, że przepis ten ma na celu uniknięcie wstecznego wykazywania faktur w JPK_VAT i korygowania tego pliku.
W tym zakresie czytamy: "(...) W celu uniknięcia korekt JPK_VAT za okresy wcześniejsze przyjęto zasadę, że właściwym będzie ujęcie faktury (oznaczonej jako FP - »Faktura do paragonu« - przypis redakcji) w części ewidencyjnej pliku JPK_VAT za miesiąc, w którym wystawiono fakturę, niezależnie od tego, w jakim okresie sprzedaż została ujęta w raporcie fiskalnym (...).
W sumach kontrolnych ewidencji w zakresie podatku należnego nie uwzględnia się wysokości podstawy opodatkowania i podatku należnego z tytułu dostawy towarów oraz świadczenia usług udokumentowanych fakturami, o których mowa w art. 109 ust. 3d ustawy (oznaczonych FP) (...)".
Literalne brzmienie ww. przepisu oznacza, że w ewidencji VAT trzeba będzie ujmować - na bieżąco - wszystkie faktury potwierdzające sprzedaż zaewidencjonowaną w kasie rejestrującej wystawione zarówno dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, jak i dla osób prywatnych (oraz rolników ryczałtowych).
Początkowo staliśmy na stanowisku, że od 1 października br. nie powinno być obowiązku ujmowania w ewidencji VAT faktur wystawionych do sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie rejestrującej na rzecz osób prywatnych, a tym samym wykazywania ich w nowym pliku JPK_VAT z oznaczeniem FP. Powoływaliśmy się na stanowisko MF odnoszące się do dotychczasowego stanu prawnego (dostępne na stronie internetowej https://www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/pytania-i-odpowiedzi/), z którego wynika, że: "(...) Nie trzeba dokonywać zmian w zapisach ewidencji VAT, w sytuacji wystawienia faktury do sprzedaży paragonowej dla osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Taka sprzedaż może być udokumentowana wyłącznie paragonami i wpisana zbiorczo - wówczas w poszczególnych pozycjach obowiązkowych należy wpisać »sprzedaż paragonowa«. Jeżeli więc faktura została wystawiona na rzecz konsumenta, wówczas takiej nie trzeba wykazywać odrębnie w JPK_VAT".
Ministerstwo Finansów w zamieszczonych na swojej stronie internetowej (https://www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/jpk-vat-z-deklaracja/faq-jpk-vat-z-deklaracja/) pytaniach i odpowiedziach dotyczących zasad sporządzania nowego JPK na zadane pytanie odnośnie sposobu ujmowania faktury wystawionej do paragonu, jeżeli nabywcą jest konsument (osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej) udzieliło jednak następującej odpowiedzi: "(...) Takie faktury należy ujmować w ewidencji za okres, w którym zostały wystawione. Faktury te nie zwiększają wartości sprzedaży i podatku należnego w okresie, w którym zostały wystawione.
Faktury (z oznaczeniem FP), wystawione na rzecz osoby fizycznej, są objęte zakresem art. 109 ust. 3d ustawy o podatku od towarów i usług (...)".
Reasumując, od 1 października br. podatnicy zobowiązani są do ujmowania w ewidencji VAT faktur wystawionych do sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie rejestrującej na rzecz osób prywatnych, jak i przedsiębiorców, a tym samym wykazywania ich w nowym pliku JPK_VAT z oznaczeniem FP. Przy czym, faktury takie należy wykazywać w pliku JPK_VAT na bieżąco, tj. w okresie, w którym zostaną wystawione.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|