Wydatki na laptopa a ulga rehabilitacyjna
Osoba fizyczna w wieku 66 lat cierpi na szereg chorób, w tym schizofrenię paranoidalną, depresję, zwyrodnienie kręgosłupa i nowotwór, z powodu których ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności. W 2019 r. nabyła komputer, aby stać się bardziej samodzielną: robić zakupy przez internet, kontaktować się drogą elektroniczną z urzędami i relaksować się przy słuchaniu muzyki, co wpływa pozytywnie na jej zdrowie psychiczne. Czy w tej sytuacji dokonany wydatek miała prawo odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
"(…) Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a (…) ustawy (o pdof - przyp. red.) (…)
W myśl art. 26 ust. 7a pkt 3 powołanej ustawy, za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego. (…)
(…) Zgodnie z przepisami odliczeniu od dochodu, w ramach ulgi rehabilitacyjnej, podlegają wydatki poniesione m.in. na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego. Oznacza, to że do ww. wydatków można zaliczyć tylko i wyłącznie sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne mające cechy o charakterze szczególnym (niestandardowym), konieczne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej lub ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonania wynika z niepełnosprawności.
(…) zakupiony przez Wnioskodawczynię, będącą osobą niepełnosprawną, laptop, z całą pewnością jest pomocny w życiu codziennym Wnioskodawczyni. Jednak mimo że zakupiony laptop pomaga Wnioskodawczyni na większe otwarcie i lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie, to zaznaczyć należy, że jako ogólnodostępne urządzenie techniczne mieści się w kategorii dóbr powszechnego użytku, z których w zwykły sposób korzystać może ogół osób, niezależnie od faktu ewentualnej niepełnosprawności. W sytuacji zatem, gdy zakupiony przez Wnioskodawczynię laptop nie wyróżnia się jakimiś indywidualnymi cechami związanymi z rodzajem Jej niepełnosprawności, to nie spełnia on kryteriów »indywidualnego sprzętu« niezbędnego w rehabilitacji oraz ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z czym wydatek na jego zakup nie może być odliczony od dochodu Wnioskodawczyni, w zeznaniu rocznym za 2019 r., jako wydatek poniesiony na cele rehabilitacyjne. (…)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 czerwca 2020 r., nr 0113-KDWPT.4011.26.2020.2.ASZ)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|