Przedsiębiorca bez prawa do 50% kosztów
Osoba fizyczna w ramach prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej wykonuje projekty indywidualne w specjalności instalacyjno-inżynieryjnej. W jej opinii w wyniku pracy projektanta powstają dzieła mające indywidualny i niepowtarzalny charakter spełniający przesłanki utworu w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Prawa do nich przekazywane są po zakończeniu projektu na zleceniodawcę, z którym rozliczenie odbywa się na podstawie wystawianych przez projektanta faktur VAT. W przypadku zleceń o świadczenie usług, w skład których wchodzi więcej niż jeden temat, prowadzona jest ewidencja czasu pracy twórczej poświęconej na wykonanie zadań. Czy w tej sytuacji przedsiębiorca może do przychodów z wykonywanych projektów zastosować 50% tzw. autorskie koszty uzyskania przychodów?
"(...) kwalifikacja uzyskanych przychodów do odpowiedniego źródła przychodów determinuje sposób ustalania kosztów uzyskania tych przychodów. W myśl art. 22 ust. 1 ustawy (o pdof - przyp. red.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
(...) 50-procentowe koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich oraz praw pokrewnych przez artystów wykonawców, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami, określa art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z ww. przepisem, koszty uzyskania niektórych przychodów określa się z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - w wysokości 50% uzyskanego przychodu z zastrzeżeniem ust. 9a i 9b, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód (...).
Zatem, aby możliwe było zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodu, warunkiem koniecznym jest, aby podatnik wytworzył przedmiot praw majątkowych (autorskich) w postaci utworu lub artystycznego wykonania oraz dokonał rozporządzania prawami albo skorzystał ze swoich praw. Należy uznać, że w zakresie pojęć »korzystanie« i »rozporządzanie« mieści się m.in. przeniesienie praw autorskich lub udzielanie licencji na korzystanie z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych. Powyższe nie dotyczy jednak podatników uzyskujących przychody z tego tytułu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Z analizy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednoznacznie wynika, że klasyfikacja przychodów uzyskiwanych przez podatnika z tytułu świadczenia objętych prawami autorskimi usług do (...) pozarolniczej działalności gospodarczej, eliminuje możliwość stosowania 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 ww. ustawy.
(...) należy stwierdzić, że Wnioskodawca nie ma prawa (...) z tytułu wykonywania przedmiotowych usług (...) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zastosować 50% kosztów uzyskania przychodów. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 lipca 2020 r., nr 0115-KDIT1.4011.378.2020.1.MK)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|