Nieruchomości zajęte na działalność na rzecz dzieci
Prowadzę stowarzyszenie, które działa na rzecz dzieci i młodzieży w zakresie organizacji zajęć sportowych. Chcę, aby działalność stowarzyszenia odbywała się na terenie nieruchomości, której jestem właścicielką. Czy będę mogła korzystać ze zwolnienia w podatku od nieruchomości w związku z przeznaczeniem tego budynku na taką działalność?
Rzeczywiście ustawa o podatkach i opłatach lokalnych w art. 7 ust. 1 pkt 5 zwalnia od podatku od nieruchomości grunty, budynki lub ich części zajęte wyłącznie na potrzeby prowadzenia przez stowarzyszenia statutowej działalności wśród dzieci i młodzieży w zakresie oświaty, wychowania, nauki i techniki, kultury fizycznej i sportu, z wyjątkiem wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej, oraz grunty zajęte trwale na obozowiska i bazy wypoczynkowe dzieci i młodzieży. Przy czym, aby grunt oraz nieruchomość mogły w całości korzystać ze zwolnienia w podatku od nieruchomości, muszą być zajęte przez podmiot działający w formie stowarzyszenia i muszą być w nim realizowane cele wyznaczone statutem a polegające m.in. na działalności oświatowej wśród dzieci i młodzieży.
Ustawodawca posługuje się pojęciem "zajęte", co oznacza, że grunt, budynek lub jego część mogą korzystać ze zwolnienia od podatku od nieruchomości tylko w tej części, w której faktycznie prowadzone są czynności wskazane w art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, tj. np. w zakresie kultury fizycznej i sportu. Taka działalność musi być wpisana do statutu danego stowarzyszenia. Jeżeli bowiem w konkretnym przypadku grunty i budynki (ich części) będą wykorzystywane do prowadzenia takiej działalności, jednak działalność ta nie będzie wpisana do statutu pomimo jej wykonywania, nieruchomości nie będą mogły korzystać ze zwolnienia.
Jeśli więc stowarzyszenie będzie prowadzić działalność statutową tylko w części budynku, a np. w niektórych jego pomieszczeniach będzie prowadzić inną działalność, w tym gospodarczą, wówczas w tej części zwolnienie nie będzie mogło mieć zastosowania. Podobnie będzie, gdy stowarzyszenie nie będzie prowadzić działalności w zakresie oświaty, wychowania, nauki i techniki, kultury fizycznej i sportu wyłącznie wśród dzieci i młodzieży, ale będzie też posiadać ofertę dla osób dorosłych. Wtedy nie będzie ono mogło korzystać ze zwolnienia w tym zakresie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|