Zwolnienie z podatku dla pojazdów specjalnych
Spółka prowadzi działalność w zakresie utrzymania czystości i porządku na drogach i ulicach. Planujemy zakup pojazdów przystosowanych do oczyszczania dróg i zimowego utrzymania ich czystości. Czy za pojazdy te trzeba będzie odprowadzać podatek od środków transportowych, czy też będziemy mogli skorzystać ze zwolnienia z opłacania za nie tego podatku?
Zwolnienie w zakresie podatku od środków transportowych przysługuje m.in. w przypadku pojazdów specjalnych w rozumieniu Prawa o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110 ze zm.). Tak stanowi art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Zgodnie z art. 2 pkt 36 Prawa o ruchu drogowym, pojazdem specjalnym jest pojazd samochodowy lub przyczepa przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia. W pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji. Zakwalifikowanie pojazdu do kategorii specjalnych odbywa się w postępowaniu rejestrowym i znajduje swoje odzwierciedlenie w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Do pojazdów specjalnych należą m.in. pojazdy do oczyszczania dróg, zimowego utrzymania dróg, podnośnik do prac konserwatorsko-montażowych, pomoc drogowa, ambulatorium, żuraw samochodowy czy pożarniczy.
W świetle powyższego pojazdy, które mają zostać zakupione, w dowodzie rejestracyjnym będą miały wpis "pojazd specjalny". Tym samym automatycznie firma będzie korzystała ze zwolnienia w zakresie opłacania za nie podatku od środków transportowych.
Kwestię ustalenia rodzaju danego środka transportowego rozstrzyga starosta powiatu, jako organ rejestrujący pojazdy, opierając się przede wszystkim na danych wynikających ze świadectwa homologacji lub karty pojazdu, a także stosując klasyfikację pojazdów znajdującą się w załączniku nr 4 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzoru dokumentów w tych sprawach.
"Do pojazdów specjalnych należy zaliczyć pojazdy konstrukcyjnie przystosowane do wykonywania czynności na drodze lub zimowego utrzymania dróg (polewaczki, piaskarki, pługi odśnieżne), stanowiące ruchome urządzenia (dźwigi, żurawie, agregaty prądotwórcze, koparki, koparko-spycharki, ładowarki) lub służące do prowadzenia określonej działalności (kina ruchome, ambulanse radiologiczne, laboratoria techniczne, warsztaty naprawcze). Nie są natomiast pojazdami specjalnymi pojazdy samochodowe przeznaczone do przewozu określonego rodzaju ładunków, np. cementu (cementowozy), benzyny (cysterny), śmieci (śmieciarki) czy nieczystości (pojazdy asenizacyjne)".
Wyrok NSA z dnia 21 maja 2014 r., sygn. akt II FSK 1437/12 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|