Opodatkowanie budynku wynajmowanego na prowadzenie przedszkola
Na działce będącej przedmiotem współwłasności małżeńskiej znajdują się dwa budynki. Pierwszy to budynek handlowo-usługowo-produkcyjny, w którym podatnik (przedsiębiorca) prowadzi działalność gospodarczą. Drugi budynek, na podstawie zawartej umowy, wynajmowany jest przez osobę fizyczną, która prowadzi w nim przedszkole. W jaki sposób należy opodatkować te nieruchomości?
W pytaniu podano, iż jeden z budynków jest przedmiotem najmu. Najemcą jest osoba fizyczna, która prowadzi w obiekcie przedszkole. Okoliczność ta nie zmienia faktu, że podatnikiem podatku od nieruchomości pozostaje właściciel budynku (nie zaś najemca). Podatek od nieruchomości obciąża najemcę tylko w przypadku, gdy przedmiotem najmu są nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. W sytuacji gdy obiekty są własnością osoby fizycznej (prowadzącej lub nie działalność gospodarczą), wówczas najemca nie opłaca podatku samodzielnie, a obciąża on wynajmującego. Informacja ta jest istotna w odniesieniu do zwolnień podatkowych opisanych w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Przewidują one zwolnienie z konieczności opłacania podatku od nieruchomości przez publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne objęte systemem oświaty oraz prowadzące je organy, w zakresie nieruchomości zajętych na działalność oświatową.
Omawiane zwolnienie jest zwolnieniem podmiotowym. Swoim zakresem obejmuje jedynie publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne objęte system oświaty oraz prowadzące je organy (w zakresie nieruchomości zajętych na działalność oświatową). To oznacza, że zwolnienie to ma zastosowanie jedynie wówczas, gdy podatnikami podatku od nieruchomości zajętych na działalność oświatową są wskazane przez ustawodawcę publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne objęte systemem oświaty oraz prowadzące je organy. Jeżeli przedszkole lub osoba prowadząca przedszkole wynajmuje budynek od osoby fizycznej, będącej właścicielem budynku (jak w przypadku opisanym w pytaniu), wówczas podatnikiem podatku od tego budynku jest ta osoba fizyczna (właściciel budynku) a nie przedszkole (lub osoba prowadząca przedszkole). Co za tym idzie, właściciel tego budynku nie może korzystać ze zwolnienia w omawianym podatku. Przedsiębiorca opisany w pytaniu, również w odniesieniu do wynajmowanego budynku, jest zobowiązany opłacać podatek według stawek maksymalnych, właściwych dla przedmiotu opodatkowania związanego z działalnością gospodarczą.
"Najemcy nieruchomości, który prowadzi w niej niepubliczne przedszkole wpisane do rejestru placówek oświatowych, nie przysługuje prawo do skorzystania ze zwolnienia w zakresie opodatkowania jej podatkiem od nieruchomości".
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 20 stycznia 2016 r., sygn. akt I SA/Sz 742/15 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|