Utrata zwolnienia w podatku od nieruchomości
Jestem właścicielem budynku wpisanego do rejestru zabytków (z wyodrębnionymi lokalami mieszalnymi). Jeden z lokali planuję wynająć podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą. Czy w związku z tym, że to nie ja będę prowadzić działalność gospodarczą tylko najemca, nadal będę mógł korzystać ze zwolnienia w podatku od nieruchomości?
Ze zwolnienia w podatku od nieruchomości korzystają grunty i budynki wpisane indywidualnie do rejestru zabytków, pod warunkiem ich utrzymania i konserwacji, zgodnie z przepisami o ochronie zabytków, z wyjątkiem części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Tak stanowi art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Przepis ten wyraźnie wyłącza możliwość korzystania ze zwolnienia w podatku od nieruchomości, w przypadku gdy nieruchomość lub jej części zajęte są na prowadzenie działalności gospodarczej.
Zakres zwolnienia, z którego obecnie korzysta Czytelnik, jest więc ograniczony poprzez wyłączenie ze zwolnienia przedmiotów opodatkowania wykorzystywanych w określony sposób. Ograniczenie to nie zostało uzależnione od podmiotu, który zajmuje dany przedmiot opodatkowania na prowadzenie działalności gospodarczej, ale od sposobu wykorzystywania tego przedmiotu (zajęcie na działalność gospodarczą). Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 24 maja 2012 r., sygn. akt II FSK 2266/10, stwierdził, że: "Każda część nieruchomości zajęta faktycznie na prowadzenie działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według wyższych stawek związanych z tą działalnością gospodarczą. Bez znaczenia jest to, czy ową działalność prowadzi (...) właściciel nieruchomości czy też inny podmiot, w szczególności posiadacz zależny (najemca, dzierżawca)". Nie ma też znaczenia na jakiego rodzaju działalność gospodarczą następuje zajęcie nieruchomości.
Oddanie nieruchomości (jej części) przez właściciela niebędącego przedsiębiorcą w posiadanie zależne (najem, dzierżawę) aktualizuje istnienie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości w odniesieniu do właściciela tej nieruchomości, bowiem to on na gruncie podatkowym pozostaje podmiotem właściwym do opłacania tego podatku, a nie dzierżawca czy najemca.
Należy zaznaczyć, że Czytelnik powinien pamiętać o obowiązku złożenia korekty informacji o nieruchomościach w związku ze zmianą sposobu wykorzystywania nieruchomości.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|