Pomoc publiczna w podatku od nieruchomości
Prowadzę zakład kosmetyczny. Chciałabym ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości w związku z brakiem przychodów z powodu COVID-19. Czy będzie to dla mnie pomoc de minimis, gdyż do wykorzystania pozostała mi już niewielka kwota tej pomocy?
Obecnie obowiązujące przepisy prawne bezpośrednio nie zwalniają przedsiębiorcy z podatku od nieruchomości z tytułu trudności finansowych powiązanych z pandemią koronawirusa. Niemniej jednak rada gminy może wprowadzić, w drodze uchwały, za część 2020 r., zwolnienia z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. Wynika to z art. 15p ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Ustawa w art. 15zzzh określa, że tego typu zwolnienie stanowi pomoc publiczną.
Korzyści podatkowe (np. zwolnienia podatkowe) stanowią pomoc publiczną mającą na celu zaradzanie poważnym zaburzeniom w gospodarce, o której mowa w Sekcji 3.1 Komunikatu Komisji - Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19 (Dz. Urz. UE C 91 I/1 z 20.03.2020 r. ze zm.). Na gruncie tych uregulowań państwa członkowskie mogą ustanowić programy pomocowe, w ramach których przedsiębiorstwom dotkniętym nagłym niedoborem lub brakiem płynności można udzielać pomocy w formie bezpośrednich dotacji, zaliczek zwrotnych lub korzyści podatkowych w wysokości do 800 tys. euro na jedno przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów unijnych. Limit ten jest osobny w stosunku do pomocy de minimis. Tym samym wartość dotychczas otrzymanej pomocy de minimis nie ma znaczenia dla możliwości przyznania pomocy publicznej mającej na celu zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce.
Reasumując, przedsiębiorca może otrzymać pomoc de minimis w wysokości 200 tys. euro (100 tys. w sektorze drogowego transportu towarów) oraz pomoc publiczną w wysokości do 800 tys. euro.
Pomocy de minimis nie wlicza się do limitu pomocy publicznej w związku z COVID-19.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|