Nowe terminy płatności rat podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców
W obecnych czasach podatek od nieruchomości może być dużym obciążeniem finansowym dla przedsiębiorców, którzy w związku z wprowadzeniem stanu epidemii w naszym kraju i wymuszoną przez to przerwą w prowadzonej działalności ponieśli duże straty finansowe. Państwo przygotowało regulacje, które umożliwiają podjęcie przez rady gmin uchwał przesuwających terminy zapłaty tego podatku, a nawet wprowadzenie w tym zakresie zwolnień. Gminy nadal również mają możliwość różnicowania stawki podatku od nieruchomości i wprowadzania zwolnień przedmiotowych podatku od nieruchomości.
Zwolnienia w podatku
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych tzw. specustawa, dała radom gmin możliwość wprowadzenia w drodze uchwały, za część roku 2020, zwolnień w podatku od nieruchomości wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. Zwolnienia mogą być wprowadzane od 1 kwietnia br. Jeśli gmina zdecyduje się na wprowadzenie zwolnień z podatku po tej dacie, będzie mogła nadać uchwale moc wsteczną. Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 10 kwietnia br., kierowanym do wojewodów i prezesów regionalnych izb obrachunkowych w sprawie wprowadzania przez gminy zwolnień w tym podatku zwraca uwagę, iż ustawa (tarcza antykryzysowa) pozostawia gminie decyzję w zakresie określenia grup przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości. Jedynym kryterium jest to, aby byli to przedsiębiorcy, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. Wobec powyższego gmina powinna wskazać grupy podmiotów, które w jej ocenie spełniają powyższy warunek, bez konieczności dodatkowej weryfikacji w tym zakresie. Zgodne z upoważnieniem ustawowym będzie również wprowadzenie zwolnień dla wszystkich przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. Przepisy nie przewidują konieczności dokumentowania pogorszenia płynności finansowej podatnika, ale gminy mogą określić sposób udokumentowania pogorszenia płynności finansowej, m.in. poprzez złożenie oświadczenia w tej sprawie np. gdy możliwość skorzystania ze zwolnienia zostanie skierowana do grup przedsiębiorców, w przypadku których spełnienie warunku pogorszenia płynności finansowej nie będzie oczywiste.
Ze zwolnienia korzystać mogą tylko podmioty będące podatnikami podatku od nieruchomości. Jak informuje Ministerstwo Finansów nie jest możliwe wprowadzenie zwolnienia dla podmiotów wydzierżawiających swoje nieruchomości innym na prowadzenie działalności gospodarczej. W takim przypadku nie są oni bowiem przedsiębiorcami, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z COVID-19.
Zmiany terminów płatności rat
Innym rozwiązaniem, z którego mogą korzystać rady gminy, jest przedłużenie, w drodze uchwały, wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19, terminu płatności rat podatku od nieruchomości, płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020 r., nie dłużej niż do dnia 30 września 2020 r. W przypadku osób fizycznych rozwiązanie to może mieć zastosowanie do raty płatnej do 15 maja, a w przypadku osób prawnych, do rat podatku płatnych do: 15 kwietnia, 15 maja i 15 czerwca. Ministerstwo Finansów zwraca jednak uwagę, iż nie jest możliwe przedłużenie terminu płatności raty podatku po upływie tego terminu. Jeśli zatem gmina nie zdąży przedłużyć np. terminu płatności raty podatku od nieruchomości płatnej do 15 kwietnia, to wskutek tego termin płatności tej raty minie i powstanie zaległość podatkowa. W takim przypadku podatnik tylko indywidualnie będzie mógł wystąpić np. o odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę na podstawie art. 67a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej. Na mocy tego przepisu na wniosek podatnika prowadzącego działalność gospodarczą (w tym również wynajmującego nieruchomość), w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:
- odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty,
- odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki,
- umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
Jak skorzystać z preferencji?
Jeśli podatnik spełnia warunki określone w uchwale, to nie składa wniosku o zastosowanie zwolnienia z podatku od nieruchomości, tylko przedkłada informację lub koryguje deklarację na ten podatek. W przypadku podjęcia przez radę gminy uchwały o zmianie terminów płatności podatku nowe terminy obowiązują z mocy prawa, a więc podatnik nie musi składać indywidualnie wniosku o zastosowanie tej preferencji.
Tarcza 2.0. umożliwiła radom gmin wprowadzenie zwolnień lub przedłużenie terminu opłacania tego podatku również organizacjom pożytku publicznego, które w tych trudnych czasach również borykają się z problemami finansowymi, a ewentualne zwolnienie z konieczności opłacania tego podatku może być dla nich sporym ułatwieniem.
Miasta i gminy różnie postępują w zakresie podatku od nieruchomości. Część z nich wstrzymała przekazywanie decyzji ustalających podatek od nieruchomości za rok 2020 dla osób fizycznych. Niektóre obniżają stawki podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej dla mikroprzedsiębiorców. Są też takie, które zwalniają z obowiązku uiszczania kolejnych rat podatku przez przedsiębiorców, którzy nie uzyskują przychodów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|