Zwolnienia w opłatach lokalnych
Obecnie, to gminy decydują czy chcą na swoim terenie wprowadzić pobór opłat lokalnych, tj. opłaty targowej, miejscowej i uzdrowiskowej.
Jeśli chodzi o zwolnienia w opłacie targowej, to takiej opłacie nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub w ich częściach. Zwolnieniu od opłaty targowej podlegają osoby i jednostki, które są podatnikami podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach.
Art. 17 ust. 1a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zawiera zwolnienia z opłat miejscowych i uzdrowiskowych, które wprowadza gmina na swoim terenie. Tych opłat nie pobiera się:
- od członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności,
- od osób przebywających w szpitalach,
- od osób niewidomych i ich przewodników,
- od podatników podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domów letniskowych położonych w miejscowości, w której pobiera się opłatę miejscową albo uzdrowiskową,
- od zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej.
Od osób, od których pobierana jest opłata uzdrowiskowa, nie pobiera się opłaty miejscowej.
Rady gmin mogą też wprowadzić na swoim terenie tzw. opłatę reklamową od umieszczonych tablic reklamowych lub urządzeń reklamowych. Art. 17a ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych stanowi, w jakich sytuacjach podatnicy mogą korzystać ze zwolnień z tej opłaty. Opłaty reklamowej nie pobiera się, jeżeli tablice lub urządzenia reklamowe:
- nie są widoczne z przestrzeni dostępnych publicznie,
- stanowią szyld, o ile jest on zgodny z zasadami i warunkami sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń,
- są realizacją obowiązku nałożonego przepisami prawa,
- służą wyłącznie do upowszechniania informacji,
- trwale upamiętniają osoby, instytucje lub wydarzenia,
- o charakterze religijnym, związanym z działalnością kościołów lub innych związków wyznaniowych, jeżeli tablica reklamowa lub urządzenie reklamowe sytuowane są w granicach terenów użytkowanych jako miejsca kultu i działalności religijnej oraz cmentarzy.
Co bardzo istotne, ci podatnicy, którzy z tytułu tablic i urządzeń reklamowych opłacają podatek od nieruchomości, kwotę tego podatku zaliczają na poczet opłaty reklamowej należnej od tej tablicy reklamowej lub urządzenia reklamowego.
Brak konieczności opłacania podatku
Nie wszczyna się postępowania, a postępowanie wszczęte umarza, jeżeli wysokość zobowiązania podatkowego na dany rok podatkowy nie przekracza określonych na dzień 1 stycznia roku podatkowego, najniższych kosztów doręczenia w obrocie krajowym przesyłki poleconej za potwierdzeniem odbioru. Obecnie jest to kwota 8,70 zł. W przypadku gdy kwota podatku nie przekracza 100 zł, podatek jest płatny jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|