Forma opodatkowania a sposób określenia wysokości czynszu najmu
Po przeprowadzonym remoncie własny dom jednorodzinny zdecydowałem się oddać w najem. Skorzystałem przy tym z oferty, którą otrzymałem od firmy zainteresowanej wynajmem domu w celu zakwaterowania pracowników. Czynsz za najem został określony od liczby łóżek. Czy od tak ustalonych przychodów z najmu mogę opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?
Tak, czynsz najmu może być opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Z ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wynika, że podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą opłacać osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Natomiast osiąganie przychodów z najmu w ramach działalności gospodarczej w ogóle wyklucza stosowanie tej formy opodatkowania przez podatnika (art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e uzpd w związku z poz. 28 tabeli zamieszczonej w załączniku nr 2 do tej ustawy).
O zawieraniu umów w ramach działalności gospodarczej mówi się, gdy:
- przedmiotem najmu są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą podatnika, albo
- najem stanowi działalność zarobkową, prowadzoną przez podatnika we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.
Bez znaczenia dla oceny źródła przychodów z najmu, a w konsekwencji również dla wyboru formy opodatkowania, mają natomiast takie okoliczności jak to, kim jest najemca (osobą prywatną czy podmiotem gospodarczym), jakim celom służy najem (mieszkaniowym czy gospodarczym) oraz w jaki sposób został skalkulowany czynsz należny wynajmującemu.
Mając zatem na uwadze, że wynajęty przez podatnika dom nie jest związany z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, a sam fakt jego wynajęcia jest wynikiem przyjęcia oferty, nie zaś skutkiem czynności podejmowanych w okolicznościach wskazujących na prowadzenie w tym zakresie działalności gospodarczej, podatnik może skorzystać z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Warto przypomnieć, że stosując tę formę opodatkowania podatnik będzie musiał obliczać ryczałt w wysokości 8,5% przychodów, do czasu aż przychód liczony narastająco od początku roku podatkowego wyniesie 100.000 zł. Natomiast od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt będzie wynosił 12,5%. Podatek ten, co do zasady, podlega wpłacie do urzędu skarbowego za każdy miesiąc w terminie do dnia 20 następującego miesiąca, a za grudzień - przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania (czyli do końca lutego roku następującego po roku podatkowym).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|