Wynajem powierzchni reklamowej na stronach internetowych
Podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej. Hobbystycznie stworzył strony internetowe związane z różną tematyką, jak moda, wykańczanie wnętrz itp. Jednocześnie zdecydował o udostępnieniu części powierzchni tych stron na cele reklamowe firmie Google w ramach programu AdSense. Za każde kliknięcie przez odwiedzających w banery reklamowe na stronach internetowych podatnika uzyskuje on wynagrodzenie w euro. Jest ono wpłacane na konto podatnika, gdy kwota należna osiągnie określony pułap. Do jakiego źródła przychodów należy kwalifikować uzyskane z tego tytułu wynagrodzenie?
Umowy o udostępnienie powierzchni reklamowej na stronach internetowych, zawierane poza działalnością gospodarczą, stanowią tytuł do osiągania przychodów ze źródła określanego powszechnie jako prywatny najem. Możliwe jest więc ich opodatkowanie według skali podatkowej lub ryczałtem ewidencjonowanym.
AdSense to program oferowany przez platformę internetową Google, w ramach którego osoba fizyczna (lub inny podmiot) udostępnia firmie Google powierzchnię pod reklamy na swojej stronie internetowej. Osoba taka (podmiot) za każde kliknięcie w baner reklamowy przez odwiedzających stronę internetową uzyskuje wynagrodzenie. Kwoty przychodu uzyskane w wyniku takich kliknięć są przekazywane przez Google na konto właściciela strony internetowej okresowo, tj. po zgromadzeniu określonej kwoty.
Wynagrodzenie pochodzące z udostępniania powierzchni reklamowej na stronach internetowych stanowi dla celów podatkowych przychód podlegający opodatkowaniu. Warunkiem prawidłowego jego rozliczenia jest zakwalifikowanie tego wynagrodzenia do właściwego źródła przychodów. Wątpliwości w zakresie tej kwalifikacji zostały rozstrzygnięte w interpretacji ogólnej Ministra Finansów z 5 września 2014 r., nr DD2/033/55/KBF/14/RD-75000. W myśl wyrażonego tam stanowiska: "(...) osoba fizyczna udostępniająca na stronie internetowej miejsce w celu zamieszczenia treści o charakterze m.in. reklamowym za wynagrodzeniem uzyskuje przychód z tytułu umowy o podobnym charakterze do umowy najmu lub dzierżawy. Przychody z tego tytułu należy zakwalifikować do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy PIT, pod warunkiem, że nie są uzyskiwane w ramach działalności gospodarczej.
Dochody z tego źródła przychodów podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, według progresywnej skali podatkowej, określonej w art. 27 ust. 1 ustawy PIT. Podatnik ma również możliwość wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (...)".
Dodajmy, że przedstawione stanowisko zostało przyjęte dopiero pod wpływem orzecznictwa sądów administracyjnych (por. wyrok NSA z 9 marca 2012 r., sygn. akt II FSK 1548/10, 19 czerwca 2012 r., sygn. akt II FSK 2485/10 i 27 lutego 2013 r., sygn. akt II FSK 1305/11). Tymczasem w praktyce organów podatkowych dominował pogląd, że umowa o udostępnienie za wynagrodzeniem powierzchni na stronie internetowej jest umową nienazwaną, której nie można jednoznacznie przypisać cech umowy najmu lub dzierżawy (bo nie dochodzi do wydania rzeczy bądź rzeczy lub prawa do używania i pobierania pożytków). W rezultacie przyjmowały one, że przychody z tytułu takiej umowy stanowią przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 updof. Po ukazaniu się interpretacji ogólnej w tej sprawie, organy podatkowe rozstrzygają wątpliwości podatników zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 10 listopada 2016 r., nr 2461-IBPB-2-2.4511.776.2016.1.JG).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|