Mechanizm podzielonej płatności przy świadczeniach kompleksowych
Gdy wykonywana czynność stanowi dla klienta całość, nie należy jej rozbijać na poszczególne elementy składowe, lecz traktować jako jedno świadczenie, zgodnie z elementem, który nadaje całemu świadczeniu charakter dominujący. Jeśli więc wykonywanych jest więcej czynności, a są one ze sobą ściśle powiązane oraz stanowią całość pod względem ekonomicznym i gospodarczym, to wówczas dla potrzeb VAT należy potraktować je jako jedną czynność opodatkowaną. Tak uznał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 24 grudnia 2019 r., nr 0112-KDIL4.4012.452.2019.1.TKU.
Podatnik we wniosku o interpretację indywidualną wskazał, że jest czynnym podatnikiem VAT, prowadzącym działalność z zakresu dostaw sprzętu audio, głównie ekranów. Umowy podpisywane z klientami dotyczą usług kompleksowych często sformułowanych jako "dostawa, montaż i uruchomienie ekranu". Szczegółowy zakres kontraktów to: dostawa ekranu (dalej również: "bandy", "kurtyny", "telebimu"), montaż, uruchomienie i konfiguracja dostarczonego sprzętu, dodatkowo stalowa konstrukcja wsporcza dla ekranu lub wykonanie zasilania lub sprzedaż dodatkowych urządzeń audio. Dostawa odbywa się z przeniesieniem na klienta prawa do rozporządzania zamówionym sprzętem jak właściciel. Montaż polega na złożeniu ekranu z gotowych podzespołów, tj. modułów, ze względu na wymiary ekranu odbywa się to zawsze w miejscu wyznaczonym przez klienta, wskazanym w umowie.
Podatnik wskazał, że aby podzespoły tworzyły spójną całość, konieczna jest specjalistyczna konfiguracja oraz kalibracja ekranu tak, aby parametry ekranu spełniały oczekiwania klienta co do jakości/widoczności wyświetlanych przez ekran treści. Podatnik nie sprzedaje samych modułów, wyłącznie kompleksową usługę dostawy i montażu ekranu prowadzącą do stworzenia z podzespołów całego, kompletnego urządzenia, gotowego do użytkowania, tj. ekranu.
Wartość tych umów przekracza 15.000 zł, a cena zawarta w umowie stanowi wartość całej usługi, a nie poszczególnych elementów. W ramach umów czasami, dodatkowo sprzedawane są usługi/towary wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Są to jednak elementy dodatkowe związane bezpośrednio z usługą główną, tj. dostawą ekranu i stanowią maksymalnie 20% wartości całej umowy (np. konstrukcja podtrzymująca ekran, komputer obsługujący ekran lub instalacja elektryczna zasilająca ekran). Dodatkowo podatnik nie wykonuje oraz nie sprzedaje usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT samodzielnie, bez sprzedaży ekranu. W związku z tym zapytał, czy w świetle przepisów o VAT obowiązujących od 1 listopada 2019 r. faktury wystawiane do wyżej opisanych umów powinny zawierać sformułowanie "mechanizm podzielonej płatności".
Organ interpretacyjny udzielając odpowiedzi wyjaśnił, że w pierwszej kolejności należy wskazać, że czynności główne, dominujące o symbolach PKWiU 27.90.20 oraz 33.20.42 wykonywane przez podatnika w ramach realizacji zawartych umów nie zostały wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, zatem nie będą one objęte obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności. W związku z tym, skoro przedmiotem sprzedaży będą świadczenia kompleksowe, w ramach których czynnościami głównymi, dominującymi będą czynności niewymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, to pomimo, że w skład tych czynności będą wchodziły również towary i usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT (jako czynności dodatkowe związane bezpośrednio z czynnościami głównymi), to nie będzie miał zastosowania mechanizm podzielonej płatności i podatnik nie powinien umieszczać na wystawianych fakturach sformułowania "mechanizm podzielonej płatności". Przy czym podkreślić należy, że o obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności nie będzie decydować nazewnictwo stosowane w zawartych przez podatnika z klientami umowach, ale faktycznie wykonywane przez podatnika czynności będące przedmiotem zawartej umowy sprzedaży.
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług dostępna jest w serwisie
www.klasyfikacje.gofin.pl.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|