VAT przy nabyciu gastronomii
Mając na uwadze klauzulę standstill organ powinien zbadać zarówno charakter świadczonych przez podatnika usług, a konkretnie, czy mieszczą się one w pojęciu "usług turystyki", oraz to, czy nabywane usługi stanowią usługi noclegowe lub gastronomiczne nabyte na cele związane z prowadzoną działalnością. W tym zakresie nie może mieć znaczenia przesądzającego numer PKWiU podany przez podatnika.
Podatnik we wniosku o interpretację wskazał, że prowadzi hotel. W głównej mierze jego klientami są grupy zorganizowane. Poza samym noclegiem podatnik zapewnia gościom wyżywienie. W tym celu podatnik zawarł umowę z podmiotem X na dostawy przez cały rok usług w zakresie żywienia. Podmiot X świadczy usługi żywienia na rzecz podatnika w pomieszczeniu zlokalizowanym w tej samej nieruchomości co ośrodek podatnika. Podmiot X dokumentuje sprzedaż tych usług fakturą. Podatnik podkreślił, że nie nabywa tych usług w celu własnej konsumpcji, ale w celu ich dalszej odsprzedaży. Podatnik zapytał, czy przysługuje mu prawo do odliczenia VAT z faktury za nabycie usług w zakresie żywienia.
Z uwagi na to, że organ stwierdził, iż takie prawo mu nie przysługuje, podatnik złożył skargę do WSA w Gliwicach, który uznał ją za zasadną. WSA odwołał się do wyroku TS UE z dnia 2 maja 2019 r., w sprawie C-255/18. Orzekł on, że klauzula standstill nie ma na celu umożliwienia nowym państwom UE dokonania zmiany swych wewnętrznych przepisów w związku z przystąpieniem do UE w sposób, który rozszerzałby zakres istniejących wyłączeń, a tym samym oddalałby te przepisy od celów dyrektywy VAT, co byłoby sprzeczne z samą ideą tej klauzuli. W dniu przystąpienia Polski do UE art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT wyłączał prawo do odliczenia VAT naliczonego od nabycia usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem m.in. nabycia usług tego rodzaju, wymienionych w tym przepisie w lit. a), czyli usług wykorzystanych na późniejszym etapie przez podatników świadczących usługi turystyki.
W związku z tym Sąd uznał, że organ wydając interpretację musi się zastosować do wykładni wyrażonej przez TS UE w tym wyroku.
(wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 listopada 2019 r., sygn. akt I SA/Gl 588/19 - orzeczenie nieprawomocne)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
wwwPodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|