Koszt udzielonej gwarancji bankowej a wartość początkowa inwestycji
Spółka z o.o. realizowała inwestycję budowy hali produkcyjnej. Wykonawca robót wezwał ją do przedłożenia bankowej gwarancji zapłaty. W związku z tym poniosła koszt prowizji bankowej. Czy taki wydatek należy uznać za koszt bieżącego okresu, czy o jego wartość należy zwiększyć koszt wytworzenia budynku?
Wydatki z tytułu prowizji bankowych związanych z ustanowieniem gwarancji spłaty zadłużenia poniesione w trakcie trwania budowy środka trwałego powinny zwiększać jego koszt wytworzenia, a tym samym jego wartość początkową. Za wartość początkową środków trwałych uważa się, w razie ich wytworzenia we własnym zakresie, koszt ich wytworzenia.
Kosztem wytworzenia jest wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania (art. 16g ust. 4 ustawy o pdop). Ponadto koszt wytworzenia koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego.
Na podstawie przytoczonych regulacji można stwierdzić, że koszt wytworzenia środka trwałego obejmuje generalnie wszelkie koszty, których poniesienie jest związane bezpośrednio z realizacją inwestycji. Jest to więc ogół kosztów poniesionych w związku z wytworzeniem danego środka trwałego od momentu rozpoczęcia inwestycji, aż do momentu przekazania powstałego efektu (w postaci środka trwałego) do używania.
Odnosząc powyższe do opisanej sytuacji, czyli konieczności przedstawienia wykonawcy robót bankowej gwarancji zapłaty, a w konsekwencji poniesienia przez inwestora kosztów m.in. prowizji bankowych można stwierdzić, że wydatki takie powinny zostać uznane za koszt wytworzenia środka trwałego. Tym samym wpłyną one na jego wartość początkową. Bez poniesienia przedmiotowych wydatków kontynuowanie procesu budowy byłoby bowiem niemożliwe, gdyż wykonawca odstąpiłby od wykonywania prac. Podobnie analogiczną kwestię rozstrzygnął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 7 marca 2019 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.503.2018.1.AR.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|