Koszty nabycia i naprawy samochodu poniesione przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną
Podatnik będący osobą niepełnosprawną (ma stosowne orzeczenie) nabył samochód osobowy, którego używanie ułatwia mu wykonywanie czynności życiowych. Samochód wymagał przeprowadzenia drobnych napraw. Czy wydatki na nabycie i naprawy można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
Odliczeniu będą podlegać tylko wydatki na naprawy nabytego samochodu.
Do wydatków podlegających odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej zalicza się m.in. wydatki na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego (art. 26 ust. 7a pkt 3 updof). Ta kategoria wydatków nie obejmuje kosztów zakupu samochodu osobowego, gdyż samochodu nie można uznać za "sprzęt", "urządzenie" czy "narzędzie techniczne". Ponadto samochód to środek transportu o powszechnym zastosowaniu i nie ma on cech wskazujących na jego indywidualne przeznaczenie do rehabilitacji z uwzględnieniem potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Tym samym podatnik nie będzie mógł odliczyć wydatków na zakup samochodu osobowego.
Inaczej przedstawia się kwestia odliczenia kosztów naprawy samochodu. W myśl art. 26 ust. 7a pkt 14 updof, za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki z tytułu używania samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16 roku życia. Kwota odliczenia z tego tytułu nie może przekraczać w roku podatkowym 2.280 zł. Do wysokości tego limitu można odliczać wydatki związane z używaniem samochodu zarówno na potrzeby rehabilitacji, jak i w celu ułatwienia wykonywania czynności życiowych. Co ważne, organy podatkowe przyjmują, że wydatki z tytułu używania samochodu to oprócz kosztów paliwa, również m.in. koszty ubezpieczenia, przeglądu technicznego czy napraw (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 stycznia 2018 r., nr 0114-KDIP3-3.4011.505.2017.1.JK3). W rezultacie wydatki na naprawy nabytego samochodu podatnik może odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|