Podatek od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - IP BOX
Od 1 stycznia 2019 r. wprowadzono do ustawy o PIT przepisy dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (tzw. IP Box, Innovation Box). Kwestie te reguluje art. 30ca-30cb updof.
Katalog kwalifikowanych praw własności intelektualnej
Podatek od osiągniętego przez podatnika kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania. Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
- patent,
- prawo ochronne na wzór użytkowy,
- prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
- prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
- dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
- prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
- wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin,
- autorskie prawo do programu komputerowego,
podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest UE. Chodzi tu o prawa, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Podstawa opodatkowania
Podstawę opodatkowania stanowi tu suma kwalifikowanych dochodów z praw własności intelektualnej, osiągniętych w roku podatkowym. Wysokość kwalifikowanego dochodu ustala się jako iloczyn tego dochodu osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika (nexus) obliczonego według wzoru:
(a + b) × 1,3 |
a + b + c + d |
Poszczególne litery tego wzoru oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a | - | prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, |
b | - | nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego, |
c | - | nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego, |
d | - | nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. |
Jeżeli wartość wskaźnika nexus jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.
Do wspomnianych kosztów nie zalicza się tych, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Mowa tu w szczególności o odsetkach, opłatach finansowych oraz kosztach związanych z nieruchomościami.
Dochód/strata
Na dochód/stratę z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej składają się należności:
- z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
- ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
- z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi (tutaj stosuje się odpowiednio przepis art. 23o updof),
- z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
U podatników PIT jest to dochód/strata z pozarolniczej działalności gospodarczej.
W przypadku gdy nie jest możliwe ustalenie dochodu przypadającego na poszczególne kwalifikowane prawa własności intelektualnej, podatnik może obliczyć kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej dla tego samego rodzaju produktu lub usługi lub dla tej samej grupy produktów lub usług, w których zostało wykorzystane kwalifikowane prawo własności intelektualnej.
Jeśli z kwalifikowanych praw własności intelektualnej podatnik poniesie w roku podatkowym stratę, to o wysokość tej straty będzie mógł obniżyć dochód osiągnięty w najbliższych kolejno następujących po sobie 5 latach podatkowych z tego samego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tego samego rodzaju produktu lub usługi lub tej samej grupy produktów lub usług, w których zostało wykorzystane kwalifikowane prawo własności intelektualnej.
Podatnicy korzystający z preferencyjnej stawki w wysokości 5% są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
IP Box jest preferencją podatkową, z której można skorzystać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu. Podatnik osiągający dochody z kwalifikowanego IP musi płacić w ciągu roku zaliczki na ogólnych zasadach, czyli według skali podatkowej (18% i 32%) lub liniowej stawki 19%. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r.
Warunkiem skorzystania z preferencji IP Box jest też prowadzenie przez podatników odrębnej ewidencji dla wszystkich operacji finansowych związanych z uzyskiwaniem dochodów z kwalifikowanych IP. Przepisy nie narzucają konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box. Jednak dla celów obliczenia dochodu z kwalifikowanego IP istotne jest, by ewidencja ta była prowadzona w taki sposób, aby móc w zeznaniu podatkowym wykazać łączną sumę przychodów, kosztów podatkowych, dochodów, strat, dochodów podlegających opodatkowaniu stawką 5% oraz dochodu, który nie będzie podlegał preferencyjnemu opodatkowaniu.
IP Box w zeznaniu rocznym
W zakresie rozliczenia IP Box podatnicy składają załącznik PIT/IP. Dołącza się go do zeznań: PIT-36, PIT-36S, PIT-36L i PIT-36LS. Przy czym, małżonkowie bez względu na sposób rozliczenia rocznego (indywidualnie czy wspólnie z małżonkiem), składają odrębny załącznik PIT/IP. Załącznik ten wypełnia się po uprzednim obliczeniu dochodu (straty) dla każdego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|