Darowizna na cele kształcenia zawodowego
W związku z potrzebą wsparcia kształcenia zawodowego od 2019 r. do ustawy o PIT wprowadzono przepisy określające ulgę dla podatników przekazujących darowizny na cele kształcenia zawodowego. Warunki i zasady jej stosowania reguluje art. 26 updof.
Ulga z tytułu darowizny na cele kształcenia zawodowego przysługuje podatnikom osiągającym przychody z działalności gospodarczej (art. 26 ust. 6eb), którzy opłacają:
- podatek według skali podatkowej,
- podatek liniowy lub
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).
Odliczenie darowizn na cele kształcenia zawodowego stosuje się w przypadku gdy przedmiotem darowizny są materiały dydaktyczne lub środki trwałe. Istotne jest jednak, by darowane materiały dydaktyczne lub środki trwałe były kompletne i zdatne do użytku. Ponadto nie mogą one być starsze niż 12 lat (art. 26 ust. 6ea updof).
Równie ważny jest podmiot obdarowany. Ulga dotyczy bowiem darowizn przekazanych:
- publicznym szkołom prowadzącym kształcenie zawodowe, o których mowa w art. 4 pkt 28a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm.) oraz
- publicznym placówkom i centrom, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy - Prawo oświatowe.
Podatnik przekazując w darowiźnie na cele kształcenia zawodowego materiały dydaktyczne i środki trwałe, dokonuje darowizny o charakterze niepieniężnym. Na potrzeby ustalenia kwoty odliczenia z tego tytułu musi, w myśl art. 26 ust. 7 pkt 2 updof, posiadać:
- dowód, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny,
- oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu.
Do skorzystania z odliczenia darowizny na cele kształcenia zawodowego konieczne jest jej faktyczne przekazanie w roku podatkowym, w którym jej wartość jest odliczana.
Zasadniczo można odliczyć całą wartość darowizny na cele kształcenia, chyba że przekroczy ona obowiązujący limit, który wynosi 6% dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym (limit ten ustala się łącznie dla wszystkich rodzajów odliczanych darowizn).
Trzeba też mieć na uwadze, że jeżeli przedmiotem darowizny są towary, zasadniczo jej wartość należy ustalić na poziomie cen rynkowych (art. 26 ust. 6 w związku z art. 19 updof). Jeżeli przekazywane towary są opodatkowane VAT, za kwotę darowizny przyjmuje się ich wartość wraz z tym podatkiem, w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą darczyńca - zgodnie z przepisami o VAT - ma prawo odliczyć z tytułu dokonania tej darowizny.
Z art. 26 ust. 13a updof wynika, że odliczenie omawianych darowizn jest niedopuszczalne, gdy darowizna została:
- zaliczona do kosztów uzyskania przychodów lub
- zwrócona podatnikowi w jakiejkolwiek formie albo
- została odliczona od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c updof (tj. podatkiem liniowym) lub została odliczona od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Podatnicy mogą korzystać z odliczenia darowizny na cele kształcenia zawodowego już w trakcie roku, w którym darowiznę przekazali (na etapie ustalania zaliczek PIT lub przy obliczaniu ryczałtu ewidencjonowanego). Ostatecznie jednak rozlicza się ją w zeznaniu podatkowym sporządzanym według wzoru PIT-36, PIT-36L lub PIT-28. Konieczne jest również dołączenie do zeznania załącznika PIT/O. W formularzu tym wykazuje się wartość (kwotę) przekazanej darowizny oraz dane obdarowanego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|