Kryterium dochodowe a możliwość skorzystania z ulgi na dziecko
Wraz z mężem wychowuję i utrzymuję dziecko małoletnie oraz dziecko pełnoletnie (23 lata), które kontynuuje naukę w ramach studiów. W 2019 r. starsze dziecko pracowało i poziom jego dochodów powoduje, że nie mamy podstaw do ulgi na to dziecko. Czy będę mogła skorzystać z ulgi na młodsze dziecko, jeśli nie będę rozliczać się wspólnie z mężem, którego dochody z pracy przekraczają 112.000 zł?
Nie, w opisanych okolicznościach ulga na dzieci nie przysługuje.
Stosowanie ulgi na dzieci reguluje art. 27f updof. Określa on m.in. warunki, jakie muszą być spełnione, aby podatnicy będący rodzicami mogli skorzystać z tej preferencji.
Generalnie podatnicy (rodzice) mogą odliczyć od podatku dochodowego obliczonego zgodnie z art. 27 updof, pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, kwotę ulgi ustalonej na:
- każde małoletnie dziecko, wobec którego w roku podatkowym wykonywali władzę rodzicielską oraz
- pełnoletnie dziecko, o którym mowa w art. 6 ust. 4 pkt 2 i 3 updof, będące w roku podatkowym na utrzymaniu rodziców w wykonaniu ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego; dotyczy to m.in. dzieci do ukończenia 25 roku życia, uczących się w szkołach, których dochody nie przekroczyły limitu, o którym mowa w art. 6 ust. 4 pkt 3 updof.
Skoro jak wynika ze stanu faktycznego opisanego w pytaniu, pełnoletnie studiujące dziecko nie spełnia kryterium dochodowego, to podatnicy (tu: rodzice dziecka) nie mają podstaw do ustalenia ulgi na to dziecko. Jeżeli natomiast chodzi o jedno małoletnie dziecko, w stosunku do którego podatnicy wykonują władzę rodzicielską, to aby skorzystać w stosunku do niego z odliczenia, podatnicy muszą spełnić kryterium dochodowe. Jak bowiem wynika z art. 27f ust. 2 pkt 1 updof, podatnikom, którzy przez cały rok podatkowy pozostawali w związku małżeńskim, odliczenie w stosunku do jednego małoletniego dziecka przysługuje pod warunkiem, że ich łączne dochody nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 112.000 zł. Dodajmy, że w kwocie tego limitu uwzględnia się dochody, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 27, art. 30b i art. 30c updof, pomniejszone o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne opłacane w kraju lub za granicą, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a updof.
W pytaniu wskazano, że kwotę limitu w wysokości 112.000 zł przekroczyły dochody uzyskane przez jednego z rodziców. Oznacza to, że w rozliczeniu za 2019 r. żaden z rodziców nie może zastosować odliczenia z tytułu ulgi na małoletnie dziecko. Nie ma tu znaczenia, czy rodzice dziecka rozliczą się wspólnie, czy złożą odrębne zeznania podatkowe.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|