Podatek od przychodów z budynków
Zasady opłacania podatku od przychodów z budynków reguluje art. 30g updof. Z przepisu tego wynika, że podatek ten jest płacony od środka trwałego będącego budynkiem, który:
- stanowi własność albo współwłasność podatnika,
- został oddany w całości albo w części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze,
- jest położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- jest składnikiem majątku związanym z działalnością gospodarczą.
Podatek ten wynosi 0,035% podstawy opodatkowania za każdy miesiąc. Od 2019 r. podstawę opodatkowania stanowi suma przychodów z poszczególnych budynków pomniejszona o kwotę 10.000.000 zł.
W przypadku niektórych budynków mieszkalnych ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku. Obejmuje ono budynki mieszkalne oddane do używania w ramach realizacji programów rządowych i samorządowych dotyczących budownictwa społecznego, jeżeli zwolnienie to stanowi rekompensatę spełniającą warunki określone w decyzji Komisji z dnia 20 grudnia 2011 r. w sprawie stosowania art. 106 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy państwa w formie rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych, przyznawanej przedsiębiorstwom zobowiązanym do wykonywania usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym (Dz. Urz. UE L 7 z 11.01.2012, str. 3).
Przychód na potrzeby tego podatku stanowi ustalona na pierwszy dzień każdego miesiąca wartość początkowa podlegającego opodatkowaniu środka trwałego wynikająca z prowadzonej ewidencji, a w miesiącu, w którym środek trwały został wprowadzony do ewidencji - wartość początkowa ustalona na dzień wprowadzenia środka trwałego do ewidencji.
W przypadku gdy budynek został oddany do używania w części, przychód ustala się proporcjonalnie do udziału powierzchni użytkowej oddanej do używania w całkowitej powierzchni użytkowej tego budynku. Proporcję tę ustala się na dzień, o którym była mowa wcześniej.
Jeżeli łączny udział oddanej do używania powierzchni użytkowej budynku nie przekracza 5% całkowitej powierzchni użytkowej tego budynku, to przychodu nie ustala się.
Rozliczenie w trakcie roku
Podatnicy są zobowiązani za każdy miesiąc obliczać podatek od przychodów z budynków i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który płacony jest podatek. Jeżeli podatnik przed upływem tego terminu złoży zeznanie podatkowe, podatek od przychodów z budynków za ostatni miesiąc roku podatkowego powinien wpłacić nie później niż w terminie złożenia tego zeznania.
Kwotę zapłaconego za dany miesiąc podatku od przychodów z budynków podatnicy odliczają od zaliczki na podatek dochodowy. W przypadku gdy podatnicy wpłacają zaliczki kwartalne, odliczeniu podlega podatek od przychodów z budynków zapłacony za miesiące przypadające na dany kwartał.
Podatnicy mogą nie wpłacać podatku od przychodów z budynków, jeżeli jest on niższy od kwoty zaliczki na podatek dochodowy za dany miesiąc. Jeżeli więc kwota zaliczki na podatek dochodowy za dany miesiąc przewyższy kwotę podatku od przychodów z budynków, to podatnik może zapłacić jedynie zaliczkę na podatek.
Rozliczenie w zeznaniu
Kwotę zapłaconego i nieodliczonego w roku podatkowym podatku od przychodów z budynków odlicza się od podatku za rok podatkowy obliczonego zgodnie z art. 27 lub art. 30c updof. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym.
W tym celu w zeznaniu podatnik wykaże za dany miesiąc/kwartał kwoty:
- należnej zaliczki,
- należnego podatku od przychodów z budynków,
- zapłaconego podatku od przychodów z budynków,
- zapłaconej zaliczki.
Podatnik zobowiązany do zapłaty podatku od przychodów z budynków ma obowiązek dołączyć do zeznania podatkowego (PIT-36, PIT-36S, PIT-36L i PIT-36LS) załącznik PIT/MIT. W załączniku tym podaje się w szczególności dane o środkach trwałych (ich nazwę i liczbę) oraz podstawę opodatkowania.
Kwota podatku od przychodów z budynków nieodliczona od podatku w zeznaniu podatkowym podlega zwrotowi na wniosek podatnika. Co ważne, podatnik może otrzymać zwrot podatku, nawet jeśli w zeznaniu podatkowym wykazał stratę lub podatek należny od jego dochodu jest niższy niż kwota podatku od przychodów z budynków. Zwrot podatku następuje po kontroli przeprowadzonej przez organ podatkowy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|