Prawo do wspólnego opodatkowania po śmierci małżonka
Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa może złożyć także podatnik, który:
- zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,
- pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego, ale przed złożeniem zeznania podatkowego za ten rok,
jeżeli ani do podatnika, ani do jego małżonka w roku podatkowym nie miały zastosowania przepisy o podatku liniowym, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (z wyjątkiem przepisów regulujących opodatkowanie ryczałtem przychodów z prywatnego najmu), ustawy o podatku tonażowym lub ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.
Prawo do wspólnego opodatkowania po śmierci małżonka przysługuje także podatnikom niemającym dla celów podatku dochodowego miejsca zamieszkania w Polsce, o których mowa w art. 6 ust. 3a updof.
Przy tego rodzaju łącznym opodatkowaniu dochodów małżonków podatek ustalany jest na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy ich łącznych dochodów.
Podatnikowi rozliczającemu dochody wspólnie z dochodami zmarłego małżonka nie przysługuje jednocześnie prawo opodatkowania tych dochodów w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|