NOWE ZASADY KORYGOWANIA EWIDENCJI VAT
Obowiązujący od 1 kwietnia 2020 r. nowy plik JPK_VAT będzie się składał z części deklaracyjnej oraz ewidencyjnej. Podatnicy będą zobowiązani przesyłać plik JPK_VAT za pomocą środków komunikacji elektronicznej w terminie właściwym do złożenia deklaracji podatkowej.
W związku z tym, że informacje zawarte w nowym pliku JPK_VAT będą miały na celu wykrywać nieprawidłowości w rozliczaniu VAT, muszą być rzetelnie sporządzone. Do zachowania należytej staranności przy wypełnianiu części ewidencyjnej mają podatników mobilizować kary administracyjne. Z przepisów wynika, że jeżeli podatnik prześle ewidencję zawierającą błędy, które uniemożliwią przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości, za każdą stwierdzoną nieprawidłowość otrzyma karę pieniężną.
Aby uniknąć negatywnych skutków sporządzonej błędnie ewidencji, podatnicy od 1 kwietnia 2020 r., będą zobowiązani na podstawie dodanego do art. 109 ust. 3e ustawy, przesłać korektę ewidencji za pomocą środków komunikacji elektronicznej w terminie 14 dni od dnia:
- stwierdzenia przez podatnika, że przesłana ewidencja zawiera błędy lub dane niezgodne ze stanem faktycznym, lub
- zmiany danych zawartych w przesłanej ewidencji.
W przypadku stwierdzenia przez naczelnika urzędu skarbowego w przesłanej przez podatnika ewidencji błędów, które uniemożliwiają przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji, organ podatkowy wzywać będzie podatnika do ich skorygowania, wskazując te błędy. Wówczas podatnik w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania prześle do naczelnika urzędu skarbowego ewidencję skorygowaną w zakresie błędów wskazanych w wezwaniu lub złoży wyjaśnienia wskazujące, że ewidencja nie zawiera błędów.
Podkreślić należy, że jeżeli podatnik, wbrew obowiązkowi:
1) nie prześle ewidencji skorygowanej w zakresie błędów wskazanych w wezwaniu lub nie złoży wyjaśnień, albo zrobi to po terminie,
2) w złożonych wyjaśnieniach nie wykaże, że ewidencja nie zawiera błędów, o których mowa w wezwaniu
- naczelnik urzędu skarbowego nałoży, w drodze decyzji, na podatnika karę pieniężną w wysokości 500 zł za każdy błąd (wskazany przez niego w wezwaniu). Podatnik karę taką będzie musiał uiścić bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia doręczenia ww. decyzji. Powyższe kary nie będą stosowane do podatnika będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, który za ten sam czyn ponosi odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe (powyższe wynika z dodanych do art. 109 ust. 3e-3k ustawy o VAT).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|