Obowiązkowa zapłata na rachunek bankowy z białej listy
Od 1 września 2019 r. podatnicy VAT mogą korzystać z nowego elektronicznego wykazu podmiotów (z tzw. białej listy), w którym znajdują się m.in. numery rachunków rozliczeniowych, lub imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której podmiot jest członkiem, które zostały wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym i potwierdzone przy wykorzystaniu STIR. Przy czym obowiązek zapłaty na rachunek bankowy wskazany w nowym elektronicznym wykazie podatników VAT wejdzie w życie dopiero od 1 stycznia 2020 r.
Od tego dnia zgodnie z dodanym art. 117ba Ordynacji podatkowej jeżeli płatność w kwocie przekraczającej 15.000 zł (czyli w kwocie zobowiązującej podatnika do dokonania zapłaty za pośrednictwem rachunku płatniczego) zostanie dokonana na rachunek, który nie został ujęty w wykazie, to podatnik (nabywca) będzie odpowiadał solidarnie za zaległości podatkowe kontrahenta, ale tylko do wysokości kwoty podatku, związanego z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Będzie ona mogła być wyłączona, jeżeli podatnik złoży zawiadomienie o zapłacie należności na inny rachunek niż wykazany w wykazie do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury w terminie 3 dni od dnia zlecenia przelewu. MF na swojej stronie internetowej (https://www.gov.pl/web/kas/pytania-i-odpowiedzi) potwierdziło, że: "(...) W takiej sytuacji w ciągu 3. dni zawiadom urząd skarbowy (właściwy dla wystawcy faktury) o numerze rachunku spoza wykazu, na który wykonałeś przelew. W przeciwnym razie od 1 stycznia 2020 r. będziesz musiał liczyć się z konsekwencjami, czyli utratą możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów i zwiększeniem przychodów w PIT i CIT oraz odpowiedzialnością solidarną za zaległości kontrahenta w VAT. (...)."
Przepisów odnośnie odpowiedzialności solidarnej nie będzie się stosować do transakcji, w odniesieniu do których podatnik dokona zapłaty z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Ponadto należy mieć na uwadze, że jeżeli w wyniku zawartej transakcji kontrahent (dostawca) nie będzie miał zaległości podatkowej (odprowadzi z tej transakcji podatek należny), to przedsiębiorca (nabywca) nie poniesie już takiej odpowiedzialności solidarnej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|