OBOWIĄZKI FORMALNE PRZY ZWROCIE PODATKU NA RACHUNEK VAT ORAZ ULDZE NA ZŁE DŁUGI
Na mocy art. 87 ust. 6a ustawy o VAT, na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany dokonać zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2 ustawy o VAT, na rachunek VAT podatnika w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia.
Zgodnie jednak z wyjaśnieniem Ministerstwa Finansów nie trzeba składać odrębnego dokumentu w tej sprawie - za złożenie wniosku o zwrot VAT na rachunek VAT uznaje się bowiem zaznaczenie w deklaracji odpowiedniego kwadratu w części F "Informacje dodatkowe".
Z dniem 1 kwietnia 2020 r., złożenie dodatkowego dokumentu w sprawie przyspieszonego zwrotu VAT na rachunek VAT nie będzie konieczne. Z nowego brzmienia przepisu wynika, że wniosek podatnika ma być "zawarty w złożonej deklaracji podatkowej" (obecnie jest - "złożony wraz z deklaracją podatkową").
Zmiany dotyczą też formalności związanych z odzyskaniem podatku VAT w ramach ulgi na złe długi. Przypomnijmy, iż na podstawie art. 89a ustawy o VAT, wierzyciel ma prawo do dokonania korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym minął 90. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Korekty takiej może dokonać pod warunkiem, że do dnia złożenia przez niego deklaracji za ten okres rozliczeniowy należność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie.
Poza deklaracją wierzyciel ma obowiązek złożenia zawiadomienia o jej sporządzeniu do właściwego dla niego naczelnika urzędu skarbowego wraz z podaniem kwot korekty oraz danych dłużnika na formularzu VAT-ZD.
Druk VAT-ZD jest dla organu podatkowego źródłem informacji o dłużniku, który nie uregulował należności za nabyte towary czy usługi. Jego złożenie umożliwia sprawdzenie czy dłużnik spełnił ustawowy obowiązek korekty podatku naliczonego ze względu na nieuregulowanie należności.
Obowiązek składania druku VAT-ZD zostanie zniesiony od 1 kwietnia 2020 r. Ustawodawca postanowił, że wierzyciel będzie informował o dokonanej korekcie podatku należnego wyłącznie w deklaracji podatkowej.
Warto podkreślić, że ww. zmiany dotyczą od 1 kwietnia 2020 r. tzw. dużych podatników, którzy obowiązkowo od tego dnia będą składać nowy plik JPK_VAT zastępujący deklarację VAT, oraz pozostałych podatników, którzy dobrowolnie zdecydują o takim sposobie rozliczania VAT, natomiast w stosunku do wszystkich podatników będą miały zastosowanie od 1 lipca 2020 r.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|