Odstąpienie od umowy a zwrot kosztów konsumentowi
Zajmuję się sprzedażą internetową. Co w sytuacji, gdy klient odstępuje od umowy a dokonał zapłaty za pomocą szybkiego przelewu lub konta zagranicznego. Czy w takiej sytuacji ponoszę ewentualne dodatkowe koszty związane ze zwrotem tej płatności konsumentowi?
Przedsiębiorca ma obowiązek niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia konsumenta o odstąpieniu od umowy, zwrócić mu wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym - co istotne - również koszty dostarczenia rzeczy. Jest jednak pewne zastrzeżenie. Mianowicie sprzedawca zwraca konsumentowi tylko koszty stanowiące równowartość najtańszego sposobu doręczenia przesyłki do klienta. Jeżeli konsument wybrał sposób dostarczenia rzeczy inny niż najtańszy zwykły sposób oferowany przez przedsiębiorcę, np. przesyłkę kurierską zamiast pocztowej, to przedsiębiorca nie zwraca mu różnicy między tymi kosztami. Zwraca mu równowartość kosztów, jakie ponosi się przy przesyłce pocztowej. Ponadto art. 34 ust. 2 ustawy o prawach konsumenta stanowi wyraźnie, że konsumenta obciążają bezpośrednie koszty zwrotu rzeczy, chyba że przedsiębiorca zgodził się je ponieść lub nie poinformował konsumenta o konieczności ich poniesienia. To oznacza, że klient płaci za zapakowanie i odesłanie towaru do sprzedawcy.
Czytelnik będzie ponosił koszty związane ze zwrotem płatności, również takiej, która została dokonana przy użyciu usługi szybkiego przelewu lub konta zagranicznego. Konsument powinien otrzymać zwrot kosztów przy użyciu takiego samego sposobu zapłaty, jakiego użył w momencie dokonywania płatności (np. zwrot na konto zagraniczne). Za zgodą konsumenta można dokonać zwrotu w inny sposób, pod warunkiem że nie będzie się to wiązało dla niego z żadnymi kosztami.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|