Obowiązki płatnika w przypadku przeprowadzenia akcji promocyjnych za pośrednictwem agencji reklamowej
Obowiązki płatnika ciążą na agencji reklamowej, która w ramach akcji promocyjnej przeprowadzonej na zlecenie przedsiębiorcy faktycznie wydaje nagrody uprzednio przez siebie zakupione. |
Z uzasadnienia
"(...) sporne w niniejszej sprawie obowiązki związane z poborem podatku i złożeniem informacji spoczywają na określnych podmiotach. Są nimi podmioty »dokonujące wypłaty« należności lub świadczeń (jak to zostało wskazane w art. 41 ust. 4 updof i art. 42a u updof), podmioty »stawiające do dyspozycji podatnika« pieniądze lub wartości pieniężne (art. 41 ust. 4 updof), czy »dokonujące świadczeń« (art. 41 ust.1 updof).
(...) nie ulega - zdaniem sądu wątpliwości - że w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym przedstawionym w wariancie A wniosku o wydanie interpretacji, podmiotem, na którym będą ciążyły obowiązki płatnika i związane z tym obowiązki złożenia informacji będzie Podmiot Trzeci. We wniosku wskazano bowiem jednoznacznie, że to Podmiot Trzeci, który najpierw nabywa nagrody, wydaje je uczestnikom akcji promocyjnych w imieniu własnym. W konsekwencji, to Podmiotowi Trzeciemu, a nie skarżącej należy przypisać cechy płatnika wynikające z (...) art. 8 Ordynacji podatkowej. W świetle przedstawionego we wniosku wariantu A, to Podmiot Trzeci, w momencie powstania obowiązku podatkowego dysponuje/będzie dysponował środkami finansowymi uczestnika konkursu. To on bowiem będzie dokonywał świadczeń na rzecz uczestnika konkursu. Zauważyć przy tym należy, że Podmiot Trzeci będzie dokonywał wypłat świadczeń (nagród) z własnego majątku. Jak bowiem zostało wskazane w treści wniosku, w wariancie oznaczonym A, Podmiot Trzeci nabywa nagrody w imieniu własnym. Oznacza to, że właśnie Podmiot Trzeci jest właścicielem nagród w momencie ich wydawania uczestnikom akcji promocyjnych.
Tak przedstawiony opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego oznacza, że w odniesieniu do każdej z akcji promocyjnych, płatnikiem będzie Podmiot Trzeci, a nie skarżąca. Organ interpretacyjny niezasadnie uznał, że obowiązki te będą obciążały Podmiot Trzeci wyłącznie w odniesieniu do loterii promocyjnych. Kwestionując stanowisko skarżącej, w odniesieniu do akcji promocyjnych innych niż loterie promocyjne organ interpretacyjny popada w swego rodzaju sprzeczność. Potwierdzając stanowisko skarżącej w odniesieniu do loterii promocyjnych, organ interpretacyjny zwrócił uwagę, że w odniesieniu do tego rodzaju akcji promocyjnych to Podmiot Trzeci jest ich organizatorem, jest adresatem uzyskanego zezwolenia na urządzenie i przeprowadzenie loterii promocyjnej. Organ wskazał, że również Podmiot Trzeci odpowiada za prawidłową organizację loterii promocyjnej oraz podmiotem zobowiązanym do obsługi procesu reklamacyjnego oraz do zapewnienia gwarancji bankowej wydania nagród zwycięzcom. Należy jednak zauważyć, że te wskazane przez organ elementy stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego występują również w odniesieniu do wszelkich innych akcji promocyjnych przedstawionych w wariancie A (a nie wyłącznie w odniesieniu do loterii promocyjnych). Przecież we wniosku zostało jednoznacznie wskazane, że w tym wariancie, w odniesieniu do wszelkich akcji promocyjnych Podmiot Trzeci występuje w roli ich oficjalnego organizatora. Skarżąca zasadnie podnosi w skardze, że w odniesieniu do akcji promocyjnych innych niż loteria promocyjna nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia. We wniosku wskazano również jednoznacznie, że Podmiot Trzeci - w odniesieniu do akcji promocyjnych w wariancie A jest odpowiedzialny za prawne i techniczne aspekty akcji promocyjnych, przy czym chodzi o każdą akcję promocyjną (a nie wyłącznie loterię promocyjną). Z powyższego wynika, że przyjmując kryteria wskazane jako istotne przez organ interpretacyjny, występują one w odniesieniu do wszelkich akcji promocyjnych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionym w wariancie A. Niezrozumiałe jest zatem, z jakiego powodu stanowisko skarżącej dotyczące akcji promocyjnych innych niż loterie zostało uznane przez organ interpretacyjny za nieprawidłowe. Przy czym raz jeszcze należy podkreślić, że - w ocenie sądu - najistotniejsza okolicznością w wariancie A jest to, że to Podmiot Trzeci (a nie skarżąca) jest podmiotem, który wydaje nagrody zwycięzcom. Z tych przyczyn to właśnie na Podmiocie Trzecim ciążą obowiązki płatnika od nagród wydawanych zwycięzcom w konkursach organizowanych w warunkach opisanych w wariancie A".
(wyrok WSA w Warszawie z 30 kwietnia 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 1615/18 - orzeczenie nieprawomocne)
Od redakcji
Organy podatkowe w omawianej kwestii są innego zdania. Uważają one, że płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych jest podmiot zlecający zorganizowanie danego przedsięwzięcia oraz ponoszący ekonomiczny ciężar przekazywanych nagród. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 kwietnia 2019 r., nr 0114-KDIP3-2.4011.110.2019.1.AK1.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|