Rozliczenie straty likwidowanego przez spółkę zagranicznego zakładu
Podstawą obliczenia podlegających odliczeniu od dochodu spółki strat z lat poprzednich nierozliczonych przez zlikwidowany zagraniczny zakład, będzie wartość strat tego zakładu ustalona zgodnie z przepisami polskimi. |
Z uzasadnienia
"Spór w sprawie dotyczy tego, czy podstawą obliczenia podlegających odliczeniu od dochodu skarżącej Spółki w Polsce w danym roku strat z lat poprzednich tj. 2013-2017, nierozliczonych przez zlikwidowany niemiecki zakład w rozumieniu art. 4 pkt 1 u.p.d.o.p. i w rozumieniu łączącej oba kraje międzynarodowej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, będzie wartość strat tego zakładu ustalona zgodnie z przepisami podatkowymi obowiązującymi na terytorium Republiki Federalnej Niemiec, czy też zgodnie z przepisami polskimi.
(...) rozliczenie straty wynikającej z działalności funkcjonującego na terenie Niemiec i likwidowanego zakładu skarżącej Spółki nastąpi poprzez pomniejszenie przychodu tej Spółki, która jest podmiotem opodatkowanym na podstawie polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ustawa ta reguluje kompleksowo wszystkie istotne elementy stosunku podatkowoprawnego (podmiot, przedmiot opodatkowania, stawka podatku). Jak już wskazano, reguluje też istotne dla opodatkowania tym podatkiem kwestie, określając jak ustalać dochód, kiedy występuje strata i w jaki sposób może być ona odliczona od dochodu. Ustawa ta nie zawiera unormowań pozwalających na ustalenie poszczególnych elementów składowych podatku na podstawie przepisów obowiązujących w innym kraju. Tym samym nie ma podstaw prawnych do tego, aby podmiot podlegający polskiej ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych odliczał stratę ustaloną na podstawie przepisów innego państwa. Tym samym, fakt, iż strata została wygenerowana przez zakład działający na terenie innego kraju, który to na podstawie międzynarodowych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania podlegał opodatkowaniu na terenie tamtego kraju nie oznacza, że w sytuacji, gdy strata ta będzie rozliczana przez podmiot podlegający polskiej ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, ma on prawo ustalić wartość tej straty na podstawie przepisów innego państwa (w tej sprawie na podstawie przepisów prawa niemieckiego)".
(wyrok WSA w Białymstoku z 11 czerwca 2019 r., sygn. akt I SA/Bk 196/19 - orzeczenie nieprawomocne)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|