Zwrot VAT podatnikowi wnoszącemu aport do spółki
Wartość zwróconego przez spółkę podatku należnego VAT wykazanego na fakturze VAT dokumentującej transakcję wniesienia aportu do spółki, nie stanowi przychodu dla wnoszącego aport. |
Z uzasadnienia
"Istota zarzutu kasacyjnego co do naruszenia prawa materialnego sprowadza się (...) do odpowiedzi na pytanie, czy kwota podatku VAT należnego z tytułu transakcji wniesienia aportu, wynikająca z wystawionej przez Skarżącą faktury VAT i przekazana przez spółkę w formie pieniężnej, będzie stanowiła przychód podatkowy Skarżącej. (...)
Zgodnie z art. 14 ust. 1 u.p.d.o.f. za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Podatek »należny« to element konstrukcyjny w podatku od towarów i usług. Zatem wobec braku definicji tego określenia w u.p.d.o.f., jego znaczenie należy ustalić w oparciu o przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (...). Wynika z nich, że podatek należny to podatek obliczany od wartości sprzedanych towarów i usług. Kwota podatku należnego określona jest w fakturze wystawionej przez podatnika. Istotne jest jednak to, że podatnik VAT ma prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony, zapłacony w cenie dóbr i usług nabytych na potrzeby prowadzenia działalności opodatkowanej. Wynikiem tego obniżenia może być zobowiązanie podatkowe, czyli nadwyżka podatku należnego nad podatkiem naliczonym. Natomiast w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego przewyższa podatek należny, podatnik ma prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym, bądź też obniżenia o tę kwotę podatku należnego w kolejnym okresie rozliczeniowym (...).
(...) Podatek należny od towarów i usług jest skutkiem określonego zdarzenia gospodarczego i jednocześnie elementem wartości jego przedmiotu. System rozliczenia VAT, a w szczególności możliwość pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony, sprawia, że podatek należny nie jest tożsamy z podatkiem do zapłaty na rzecz Skarbu Państwa. Pojęcie »należny podatek od towarów i usług«, o którym mowa w art. 14 ust. 1 u.p.d.o.f., należy rozumieć jako element wartości transakcji, a nie jako publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa. Jeżeli zatem dokonanie określonej czynności wiąże się z należnym podatkiem od towarów i usług, to zgodnie z art. 14 ust. 1 u.p.d.o.f. kwota ta nie stanowi przychodu.
(...) Słusznie Sąd pierwszej instancji stwierdził, że kwota podatku od towarów i usług związana z wniesieniem aportu przez Skarżącą, a przekazana jej przez spółkę, odpowiada podatkowi należnemu. Co prawda WSA nie rozwinął wyjaśnień co do konsekwencji, jakie się z tym wiążą na gruncie art. 14 ust. 1 u.p.d.o.f. (kwota ta nie będzie stanowiła przychodu), jednak pozostawił tę kwestię organowi interpretującemu do »szczegółowej analizy prawnej art. 14 ust. 1 u.p.d.o.f.« z koniecznością uwzględnienia stanowiska WSA".
(wyrok NSA z 4 kwietnia 2019 r., sygn. akt II FSK 1035/17)
Od redakcji
Organy podatkowe w tej kwestii są innego zdania. Twierdzą one, że zwrot VAT od aportu stanowi przychód podatkowy. Przykładem jest interpretacja indywidualna z 7 marca 2017 r., nr 2461-IBPB-1-3.4510.48.2017.1.TS. Interpretacja ta co prawda została wydana na gruncie przepisów ustawy o CIT, ale przepisy ustawy o PIT w omawianym zakresie są zbieżne.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|