Dochody przedszkola
Podatnik od niedawna prowadzi niepubliczne przedszkole. Czy dochód z tej działalności wydatkowany na cele przedszkola będzie wolny od podatku? Czy za taki cel można uznać zakup samochodu, który będzie wykorzystywany m.in. do rozwożenia dzieci do miejsca zamieszkania, przejazdów do obiektów sportowych, kina itp.?
Ze zwolnienia może korzystać dochód przeznaczony na cele przedszkola, ale zakup samochodu nie mieści się w tej kategorii wydatków.
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 36 updof, wolne od podatku są dochody z tytułu prowadzenia szkół w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w części wydatkowanej na cele szkoły w roku podatkowym lub w roku po nim następującym. Cele, których realizacja (sfinansowanie) daje prawo do zwolnienia, precyzuje art. 21 ust. 7 updof. Wynika z niego, że chodzi tu o niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów:
- wydatki na zakup stanowiących środki trwałe pomocy dydaktycznych i innych urządzeń niezbędnych do prowadzenia szkoły,
- wydatki związane z organizowaniem wypoczynku wakacyjnego uczniów, w części stanowiącej wynagrodzenie personelu wychowawczego i obsługi, jeżeli nie zostało pokryte przez wpłaty rodziców.
W kontekście przedstawionego pytania należy zauważyć, że przedmiotowe zwolnienie może mieć zastosowanie również do dochodów osiąganych w związku z prowadzeniem niepublicznego przedszkola. Wskazuje na to art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm.), z regulacji którego wynika, że pod pojęciem szkoły należy rozumieć także przedszkole. Zatem dochody niepublicznego przedszkola mogą korzystać ze zwolnienia od podatku na takich samych zasadach, jak dochody z prowadzenia szkół.
Aby Czytelnik mógł skorzystać z omawianego zwolnienia, muszą zostać spełnione dwa główne warunki, tzn.:
- dochód z prowadzenia przedszkola musi być wydatkowany na cele przedszkola zgodne z art. 21 ust. 7 updof,
- wydatek powinien być dokonany w roku uzyskania dochodu lub w roku po nim następującym.
Zakup samochodu nie kwalifikuje się jako wydatek na cele przedszkola w rozumieniu przepisów podatkowych. Oznacza to, że jeżeli podatnik sfinansuje taki zakup dochodem uzyskanym z prowadzenia niepublicznego przedszkola, to w tej części dochód będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym, na zasadach stosowanych w odniesieniu do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Dodatkowo podatnik nie może stosować opodatkowania w formie podatku liniowego. Omawiane zwolnienie nie przysługuje bowiem, gdy podatnik prowadzący przedszkole (szkołę) stosuje opodatkowanie podatkiem liniowym. Takie zastrzeżenie przewiduje art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 202, poz. 1956 ze zm.).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|