Sprzedaż części gospodarstwa rolnego
Spółka z o.o. jest właścicielem nieruchomości gruntowej stanowiącej gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym. Nieruchomość tę nabyła 11 lat temu. Grunty są wykorzystywane do produkcji rolnej. Czy w przypadku sprzedaży gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego osobie, która nie będzie prowadziła dalej działalności rolniczej, spółka będzie musiała zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych?
Nie. Dochód osiągnięty ze sprzedaży gruntów rolnych będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym.
W myśl art. 17 ust. 1 pkt 1 updop, wolne od podatku są dochody z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości lub udziału w nieruchomości, wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego. Przy czym zwolnienie nie dotyczy dochodu uzyskanego ze sprzedaży, jeżeli sprzedaż ta następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie całości lub części zbywanej nieruchomości lub udziału w nieruchomości.
Zatem utrata przez nieruchomość charakteru rolnego po dokonaniu sprzedaży nie pozbawia podatnika prawa do zwolnienia od podatku dochodów z tytułu sprzedaży. Przesądzające znaczenie ma natomiast okres, jaki upłynął od chwili nabycia sprzedawanej nieruchomości. Z opisu stanu faktycznego wynika, że do sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego dojdzie po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie. Stąd odpowiedź jak na wstępie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|