Wykorzystywanie w działalności gospodarczej użyczonego lokalu
Ojciec będący właścicielem lokalu zawarł z synem umowę użyczenia tego lokalu na potrzeby działalności prowadzonej przez syna. Czy z tytułu nieodpłatnie używanego lokalu powstanie przychód z działalności gospodarczej podlegający ujęciu w podatkowej księdze?
Z tytułu nieodpłatnego używania powstanie przychód, ale nie należy wykazywać go w podatkowej księdze, gdyż w opisanym przypadku przychód ten jest wolny od podatku dochodowego.
Cechą umowy użyczenia jest nieodpłatność świadczenia, co u przedsiębiorcy biorącego lokal do nieodpłatnego używania skutkuje powstaniem przychodu z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 8 updof. Przychód ten nie zawsze jednak będzie podlegał opodatkowaniu. Jeżeli bowiem nieodpłatne świadczenie ma miejsce między osobami zaliczanymi do I lub II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, to przychód z tego tytułu korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 updof.
Rodzic (wstępny) jest zaliczany do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. Zatem jeżeli syn będzie wykorzystywał na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej lokal udostępniony mu przez ojca na podstawie umowy użyczenia, to u syna powstanie przychód wolny od podatku dochodowego. Tymczasem przychodów wolnych od tego podatku nie wykazuje się w podatkowej księdze.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|