Świadczenie pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie
Żołnierzowi rezerwy będącemu pracownikiem wypłacono, za okres odbytych ćwiczeń wojskowych, świadczenie pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie. Czy kwota ta podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Czy w tym przypadku występuje konieczność wystawienia informacji PIT-11?
W tym przypadku świadczenie pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie jest wolne od podatku. Na podmiocie wypłacającym takie świadczenie nie ciąży obowiązek sporządzenia informacji PIT-11.
Zgodnie z art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1541 ze zm.), obowiązek służby wojskowej polega na:
1) odbywaniu ćwiczeń wojskowych przez:
a) żołnierzy rezerwy,
b) osoby przeniesione do rezerwy niebędące żołnierzami rezerwy,
c) ochotników, którzy zgłoszą się do ich odbycia i nie podlegają obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej;
2) pełnieniu służby przygotowawczej przez:
a) osoby przeniesione do rezerwy, w tym żołnierzy rezerwy, którzy dotychczas nie odbywali czynnej służby wojskowej,
b) ochotników, którzy zgłoszą się do jej odbycia i nie podlegają obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej;
2a) pełnieniu terytorialnej służby wojskowej przez żołnierzy;
3) pełnieniu okresowej służby wojskowej przez żołnierzy rezerwy.
W myśl natomiast art. 119a ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. żołnierzowi rezerwy będącemu pracownikiem, który odbył ćwiczenia wojskowe, z wyjątkiem ćwiczeń trwających do dwudziestu czterech godzin odbywających się w czasie lub dniu wolnym od pracy, przysługuje świadczenie pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy, które mógłby uzyskać w okresie odbywania ćwiczeń wojskowych. Świadczenie pieniężne za każdy dzień ćwiczeń wojskowych stanowi kwota 1/21 miesięcznego wynagrodzenia pomnożona przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych.
Kwota dziennego świadczenia pieniężnego nie może być jednak wyższa od 1/21 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego w okresie poprzedzającym termin powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych, którego wysokość ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
Świadczenie pieniężne ustala i wypłaca wójt lub burmistrz (prezydent miasta) na udokumentowany wniosek uprawnionego żołnierza rezerwy, złożony nie później niż w ciągu trzech miesięcy od zakończenia ćwiczeń wojskowych. Wypłaca się je w kwocie pomniejszonej o uposażenie, jakie żołnierz rezerwy otrzymał z tytułu odbytych ćwiczeń wojskowych. Wydatki z tytułu wypłaty świadczeń pieniężnych pokrywane są z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.
Przepis art. 21 ust. 1 updof w pkt 15 przewiduje, że wolne od podatku dochodowego są świadczenia osób otrzymywane z tytułu odbywania lub pełnienia:
a) niezawodowej służby wojskowej lub jej form równorzędnych, z wyjątkiem okresowej służby wojskowej oraz służby przygotowawczej,
b) służby zastępczej
- przyznane na podstawie odrębnych przepisów.
Odnosząc te unormowania do stanu faktycznego wynikającego z treści pytania, przyjąć należy, że otrzymane na podstawie art. 119a ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej świadczenie pieniężne rekompensujące utracony dochód pracownika, wolne jest od opodatkowania na podstawie wymienionego art. 21 ust. 1 pkt 15 lit. a updof. Analogicznie w podobnym stanie faktycznym rozstrzygnął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 17 marca 2017 r., nr 3063-ILPB1-1.4511.46.2017.1.PP.
Wolnego od podatku świadczenia pieniężnego rekompensującego utracone wynagrodzenie nie wykazuje się w informacji PIT-11.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|