Sfinansowanie pracownikowi kursu prawa jazdy w celu powierzenia mu nowych obowiązków
W związku z brakami kadrowymi pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku montera mebli pracodawca sfinansował kurs prawa jazdy kategorii E. Dzięki zdobytym uprawnieniom pracownikowi zostaną powierzone zadania kierowcy. Czy pracodawca nie musi uwzględniać wartości tego kursu w podstawie obliczenia zaliczki na podatek dochodowy?
W przedstawionym stanie faktycznym wartości tego kursu nie należy uwzględniać pracownikowi w podstawie obliczenia zaliczki na podatek dochodowy. Jest on bowiem zwolniony od podatku.
Trzeba zauważyć, że zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy, uważane jest za podnoszenie kwalifikacji zawodowych. W związku z tym pracownikowi mogą być przyznane świadczenia m.in. w postaci pokrycia opłat za kształcenie, co ma umocowanie w przepisach prawa pracy.
Przechodząc na grunt prawa podatkowego, należy wskazać, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 updof wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego jest wolna od podatku.
Oznacza to w analizowanym przypadku, że pracodawca nie musi uwzględniać kosztów kursu prawa jazdy kategorii E sfinansowanego pracownikowi w podstawie obliczenia zaliczki na podatek dochodowy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|