Określenie w fakturze wartości transakcji w złotych i w walucie obcej
Jeżeli należność za dostawę została określona w walucie obcej i jednocześnie w tej walucie kontrahent dokonał płatności, to niezależnie od tego, że jednocześnie na fakturze wskazano tę kwotę w polskich złotych, mogą powstać podatkowe różnice kursowe. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 lutego 2019 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.614.2018.1.BM.
Głównym przedmiotem działalności spółki jest sprzedaż samochodów, części i akcesoriów samochodowych oraz świadczenie usług serwisowych. Faktury dla odbiorców unijnych wystawiane są w języku polskim. Wartość towaru i kwoty do zapłaty są wyrażone w walucie polskiej z jednoczesnym zamieszczeniem na fakturze informacji o kursie średnim NBP oraz o cenie netto towaru wyrażonej w euro. Część kontrahentów wpłaca należności za te faktury w euro bezpośrednio na konto walutowe spółki, zgodnie z wartością w euro zapisaną na fakturze. Część faktur dla odbiorców unijnych jest przekazywana do banku do płatności w ramach umowy faktoringu eksportowego niepełnego. Wówczas kwota należności z faktury wyrażona w euro jest przekazywana na wskazane subkonto walutowe do faktora, który z kolei przekazuje wpłatę na podstawowe konto walutowe spółki po potrąceniu stosownej prowizji. Umowa faktoringu przewiduje wpłaty od faktora w wysokości 90% należności i następnie 10% należności z faktur objętych faktoringiem. W związku z tym, że pomiędzy dniem uzyskania przychodu, a dniem faktycznej zapłaty za towar zarówno przez odbiorcę, jak i przez faktora, występuje różny kurs euro, spółka rozpoznaje na tych transakcjach różnice kursowe.
Do organu podatkowego spółka zwróciła się z pytaniem, czy powstałe różnice kursowe są przychodem lub kosztem podatkowym. Jej zdaniem, odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Organ podatkowy stwierdził, że za różnice kursowe dla celów podatkowych nie są uważane różnice wynikające z kursów walut, jeśli np. zobowiązanie czy należność wyrażone są w walucie obcej a uregulowanie (w jakiejkolwiek formie) następuje w polskich złotych lub odwrotnie - zobowiązanie bądź należność wyrażone są w polskich złotych a zapłata dokonywana jest w walucie obcej. Dla celów podatkowych różnice kursowe powstają wyłącznie w przypadkach wymienionych enumeratywnie w art. 15a ust. 2 i 3 updop.
Różnice kursowe od należności w walucie obcej, które zostały uregulowane w walucie obcej, stanowią dla spółki różnice kursowe w rozumieniu ustawy o CIT. Tak powstałe różnice kursowe stanowią odpowiednio przychody podatkowe (w przypadku powstania dodatnich różnic kursowych) lub koszty uzyskania przychodów (w przypadku ujemnych różnic kursowych).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|