Zakup środka trwałego za granicą
Samochód osobowy kupiłem we Francji. Faktura dokumentująca zakup została wystawiona w euro 5 sierpnia 2019 r. Samochód zamierzam uznać za środek trwały w prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej i wprowadzić do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z dniem 10 września 2019 r. Czy cenę z faktury powinienem przeliczyć według średniego kursu NBP z 2 sierpnia czy 9 września br.?
Cenę nabycia z faktury podatnik powinien przeliczyć według kursu średniego ogłoszonego przez NBP 2 sierpnia 2019 r.
W opisanym przypadku za wartość początkową samochodu należy przyjąć cenę nabycia w rozumieniu art. 22g ust. 3 updof. Przez cenę tę rozumie się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania pojazdu jako środka trwałego do używania. W szczególności chodzi tu o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji. W przypadku importu cena nabycia obejmuje także cło i podatek akcyzowy od importowanego składnika majątku. Jednocześnie cena nabycia jest pomniejszana o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Wynika to z art. 22g ust. 3 updof. Tak ustaloną cenę nabycia koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego (art. 22g ust. 5 updof).
Aby ustalić wartość początkową środka trwałego nabytego za granicą, trzeba koszty składające się na tę wartość przeliczyć na złote zgodnie z art. 11a ust. 2 updof, czyli według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Przy czym za koszt poniesiony uważa się w tym przypadku koszt wynikający z otrzymanej faktury, rachunku albo innego dowodu w przypadku braku faktury lub rachunku (art. 24c ust. 7 updof).
W konsekwencji do ustalenia wartości początkowej środka trwałego Czytelnik powinien przyjąć średni kurs euro ogłoszony przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury, tj. z 2 sierpnia 2019 r.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|