Przelew waluty z jednostki macierzystej do oddziału
Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą w Polsce i za granicą, gdzie posiada swój oddział. Oddział ten jest zakładem zagranicznym w rozumieniu ustawy o CIT i umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Spółka ustala różnice kursowe metodą podatkową. Czy przepływy do oddziału powodują powstanie przychodu/kosztu podatkowego z tytułu różnic kursowych?
Przepływy waluty z jednostki macierzystej do oddziału nie powodują powstania przychodu ani kosztu podatkowego z tytułu różnic kursowych.
Stosownie do art. 15a updop, źródłem powstania różnic kursowych jest poniesienie kosztu w walucie obcej, uzyskanie przychodu w walucie obcej, wypływ własnych środków walutowych, otrzymanie zwrotu kredytu lub pożyczki walutowej, spłata kredytu lub pożyczki walutowej.
Katalog okoliczności, w których powstają różnice kursowe, ma charakter zamknięty, z tego względu różnice kursowe powstałe w ujęciu rachunkowym, inne niż opisane w tym przepisie, nie będą różnicami kursowymi w rozumieniu podatkowym.
W opisanym stanie faktycznym zagraniczny oddział polskiego przedsiębiorcy nie ma odrębnej podmiotowości prawnej w stosunkach gospodarczych. Stanowi jedynie organizacyjnie i majątkowo wyodrębnioną część w ramach jednego podmiotu. Przepływy pieniędzy pomiędzy jednostką macierzystą a jej zagranicznym oddziałem są realizowane w ramach jednej jednostki. Transfery pieniężne przeprowadzane w ramach jednej firmy nie są okolicznościami, o których mowa w art. 15a updop. Nie skutkują więc powstaniem podatkowych różnic kursowych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|