Różnice kursowe, gdy wydatek nie stanowi kosztu podatkowego
Spółka z o.o. została obciążona karą umowną, której nie może zaliczyć do kosztów podatkowych. Na nocie obciążeniowej wartość kary jest wyrażona w euro. W tej też walucie będzie ona zapłacona. Spółka ustala różnice kursowe metodą podatkową. Czy różnica kursowa powstała między wartością określoną w nocie obciążeniowej a kwotą zapłaconą w walucie obcej stanowi przychód/koszt podatkowy?
Różnica kursowa powstała między wartością określoną w nocie obciążeniowej a kwotą zapłaconą w walucie obcej nie jest podatkową różnicą kursową. Nie uwzględnia się więc jej w przychodach i kosztach podatkowych.
Stosownie do art. 15a ust. 1 updop, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w art. 15a ust. 2 i 3 updop.
W przypadku kosztów dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (art. 15a ust. 2 pkt 2 updop). Natomiast z ujemnymi różnicami kursowymi mamy do czynienia, gdy wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (art. 15a ust. 3 pkt 2 updop).
Skoro w opisanym stanie faktycznym wydatek nie jest kosztem podatkowym, to różnica kursowa z nim związana nie jest różnicą kursową, która powstaje w oparciu o powołane przepisy. Spółka nie ma więc prawa uwzględniać tej różnicy w przychodach i kosztach podatkowych.
Różnice kursowe, uwzględniane w rachunku podatkowym, mogą natomiast powstać w związku z zapłatą kary umownej, jeżeli wystąpi różnica wartości waluty obcej w dacie wpływu tej waluty i jej wypływu (art. 15a ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 updop). Powstałe w ten sposób różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe lub koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|