Spłata pożyczki w wyniku potrącenia wzajemnych wierzytelności
Spółka z o.o. spłaca pożyczki walutowe posiadanymi udziałami innej spółki. Czy różnice kursowe (ustalane metodą podatkową) naliczone w związku ze spłatą pożyczek w wyniku potrącenia wzajemnych wierzytelności są kosztem lub przychodem podatkowym?
Różnice kursowe zrealizowane w związku ze spłatą pożyczek w wyniku potrącenia wzajemnych wierzytelności są kosztem lub przychodem podatkowym (o ile nie zwiększają wartości początkowej środka trwałego).
Na podstawie art. 15a ust. 1 updop, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w art. 15a ust. 2 i 3 updop.
Przy spłacie pożyczki zaciągniętej przez podatnika w walucie obcej różnice kursowe powstają w okolicznościach wymienionych w art. 15a ust. 2 pkt 5 i ust. 3 pkt 5 updop. Zgodnie z tymi przepisami:
- dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,
- ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.
Stosownie do art. 15a ust. 7 updop, za dzień zapłaty uważa się dzień uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności. Wobec tego, w opisanym stanie faktycznym, w wyniku potrącenia wzajemnych wierzytelności dojdzie do spłaty pożyczek.
Organy podatkowe uznają, że dla powstania różnic kursowych w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nieodzowne jest, aby z jednej strony dane wyrażenie (operacja) opiewało na walutę obcą, a z drugiej strony niezbędnym też jest, aby sama zapłata nastąpiła w walucie obcej. W przypadku gdy operacja zapłaty odbywa się bezgotówkowo, należy uznać, że również zapłata nastąpiła w walucie obcej. Takie stanowisko wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 3 listopada 2014 r., nr IPPB5/423-726/14-4/IŚ i 21 stycznia 2013 r., nr IPPB5/423-1038/12-4/IŚ, a także Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 27 grudnia 2013 r., nr ITPB3/423-477/13/PS.
Zatem na skutek operacji opisanej w pytaniu mogą powstać dodatnie lub ujemne różnice kursowe. Dodatnie różnice kursowe są przychodem podatkowym, a ujemne - kosztem podatkowym (o ile nie korygują wartości początkowej środka trwałego).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|