Kurs waluty obcej stosowany przy rozliczaniu korekty przychodu
Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej odzieży. Zgodnie z regulaminem promocji, na koniec ubiegłego roku udzieliła rabatu odbiorcom, którzy dokonali u niej największych zakupów. W niektórych przypadkach faktury korygujące będą wystawione w walucie obcej (w tej samej, w której wystawiane były faktury pierwotne). Jaki kurs waluty zastosować przy korekcie przychodu?
Do przeliczenia kwoty z faktury korygującej należy przyjąć ten sam kurs waluty, jaki był przyjęty do wyceny przychodu na podstawie faktury pierwotnej.
Za przychody z działalności gospodarczej osiągnięte w roku podatkowym, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (art. 12 ust. 3 updop). Ustawodawca dopuścił więc możliwość obniżania przychodu podatkowego o kwoty udzielanych rabatów. Udzielenie rabatu z tytułu sprzedanego towaru wiąże się jednak z koniecznością korekty przychodu.
Zasady dokonywania korekty przychodu uregulowane zostały w art. 12 ust. 3j-3m updop. Z przepisów tych wynika, że jeżeli korekta przychodu nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów osiągniętych w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. Jeżeli we wspomnianym okresie rozliczeniowym podatnik nie osiągnął przychodów lub osiągnięte przychody są niższe od kwoty zmniejszenia, podatnik jest obowiązany zwiększyć koszty uzyskania przychodów o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone przychody.
Przy udzielaniu rabatu nie mamy do czynienia z błędem ani oczywistą omyłką, więc skutki takiej korekty uwzględnia się w rachunku podatkowym na bieżąco.
W ustawie o CIT brak jest przepisów określających, jaki kurs waluty należy zastosować do wyceny faktury korygującej wystawionej w walucie obcej, która jest uwzględniana w bieżącym rozliczeniu: czy ma to być kurs, po jakim wyceniona została faktura pierwotna (średni kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień uzyskania przychodu), czy też kurs bieżący (z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej). Organy podatkowe zajmują stanowisko, że faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego. Odnosi się ona ściśle do stanu już zaistniałego w przeszłości. Jej punktem odniesienia jest faktura pierwotna. Stąd do przeliczenia na złote korekty przychodu należy stosować kurs waluty, jaki został zastosowany do przeliczenia faktur pierwotnych (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 maja 2017 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.11.2017.1.BKD).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|