Wypłata dywidendy w walucie obcej
W 2019 r. spółka wypłaci dywidendę za 2018 r. W związku z tą transakcją powstaną różnice kursowe związane z:
- wykazaniem zobowiązania po stronie spółki do wypłaty dywidendy oraz jej faktyczną wypłatą,
- wpływem na rachunek bankowy walutowy środków pieniężnych (jako zapłata za faktury przez kontrahentów) oraz wypływem środków pieniężnych z rachunku walutowego na wypłatę dywidendy.
Czy powstałe różnice kursowe stanowią w spółce podatkowe różnice kursowe, które stanowią przychód lub koszt uzyskania przychodów?
Samo rozliczenie zobowiązania do wypłaty dywidendy nie będzie wywoływało skutków podatkowych w postaci wykazywanych różnic kursowych związanych z tą transakcją. Natomiast wypływ środków pieniężnych z rachunku bankowego może skutkować powstaniem podatkowych różnic kursowych.
Przepis art. 15a updop zawiera zamknięty katalog sytuacji, w których powstają różnice kursowe. Z ust. 2 i 3 tego przepisu wynika, że źródłem powstania podatkowych różnic kursowych jest:
1) poniesienie kosztu w walucie obcej,
2) uzyskanie przychodu w walucie obcej,
3) wypływ środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej,
4) otrzymanie zwrotu kredytu lub pożyczki walutowej,
5) spłata kredytu lub pożyczki walutowej.
Podatkowa kwalifikacja różnic kursowych od wydatku zależy od tego, czy wydatek taki stanowi koszt uzyskania przychodu. Jedynym wyjątkiem od tej zasady, przewidzianym w przepisie jest szczególna regulacja dotycząca kredytów i pożyczek, których spłata nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, ale różnice kursowe od takiej spłaty koszt taki stanowią.
W opisanym przypadku, aby powstały podatkowe różnice kursowe w związku z wypłatą dywidendy w walucie obcej, wydatek musiałby stanowić koszt uzyskania przychodów. Tymczasem wypłata dywidendy, nie stanowi kosztu umożliwiającego powstanie przychodu, jak też nie jest związana z utrzymaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jest jedynie realizacją prawa wspólnika do udziału w zyskach. Skoro zatem dywidenda nie jest kosztem podatkowym w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop, to różnice wynikające z zastosowanych kursów walut przy przeliczeniu zobowiązania do wypłaty i w związku z wypłatą dywidendy nie mają wpływu na dochód do opodatkowania.
Wypłata dywidendy w walucie obcej, jako nieobjęta zakresem art. 15a ust. 2 i 3 updop, nie stanowi podstawy do ustalenia podatkowych różnic kursowych.
W związku z wypływem środków pieniężnych w walucie na okoliczność wypłaty dywidendy mogą powstać różnice kursowe od własnych środków pieniężnych. Różnice te powstaną, w sytuacji kiedy wystąpi różnica wartości w dacie wpływu waluty obcej na konto walutowe i jej wypływu w chwili wypłaty środków wspólnikom spółki. Stosownie do art. 15a ust. 2 pkt 3 oraz ust. 3 pkt 3 updop, różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa lub wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|