Przewalutowanie zobowiązania wynikającego z faktury
Otrzymałem od kontrahenta fakturę za wykonaną usługę. Kwota zobowiązania wynikająca z faktury została wyrażona w euro. Po przeliczeniu jej na złote według kursu średniego NBP ująłem ją w kosztach uzyskania przychodów. Uzgodniliśmy z kontrahentem, że zobowiązanie to zostanie przewalutowane na złote. Czy dokonanie przewalutowania spowoduje powstanie różnic kursowych stanowiących przychód/koszt podatkowy?
Przewalutowanie zobowiązania na złote i w rezultacie dokonanie jego zapłaty w złotych nie spowoduje powstania różnic kursowych stanowiących przychód/koszt podatkowy.
Podatnicy ustalają różnice kursowe według przepisów podatkowych albo w określonych sytuacjach według przepisów o rachunkowości.
Zasady ustalania podatkowych różnic kursowych mających wpływ na przychody i koszty podatkowe uregulowane są w art. 24c updof i art. 15a updop.
Przy transakcjach zakupu towarów lub usług dodatnie różnice kursowe zwiększają przychody podatkowe, jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (art. 24c ust. 2 pkt 2 updof i art. 15a ust. 2 pkt 2 updop). W odwrotnej sytuacji powstają ujemne różnice kursowe, które zwiększają koszty podatkowe (art. 24c ust. 3 pkt 2 updof i art. 15a ust. 3 pkt 2 updop).
Przez średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski rozumie się kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu (art. 24c ust. 6 updof i art. 15a ust. 6 updop).
Z kolei koszt poniesiony, to koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku) albo innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), a dniem zapłaty jest dzień uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności. Tak wynika z art. 24c ust. 7 updof i art. 15a ust. 7 updop.
Dla powstania różnic kursowych z tytułu zakupu towarów lub usług konieczne jest wystąpienie łącznie następujących elementów:
- określenie kosztów w fakturze w walucie obcej,
- dokonanie zapłaty w walucie obcej.
W sytuacji, o której mowa w treści pytania faktura została wystawiona w walucie obcej, natomiast zapłata, w wyniku przewalutowania zobowiązania wynikającego z faktury, będzie zrealizowana w walucie polskiej. Nie jest więc spełniony drugi z wymienionych warunków. Wobec tego w tym przypadku nie powstaną różnice kursowe.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|