Rozliczenie dodatkowych świadczeń dla pracowników na gruncie VAT
W ustawie o VAT brak jest regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do odliczania VAT naliczonego od wydatków ponoszonych na dodatkowe (pozapłacowe) świadczenia dla pracowników. Ustalając zatem, czy podatnik (tu: pracodawca) ma prawo odliczyć VAT od takich wydatków, należy wziąć pod uwagę zasady ogólne.
Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikom przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego od nabywanych towarów i usług w takim zakresie, w jakim te towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (z zastrzeżeniem m.in. usług noclegowych/gastronomicznych, kwestie te tu jednak pomijamy). |
• Stanowisko organów podatkowych
W interpretacjach indywidualnych organów podatkowych prezentowany jest generalnie pogląd, że jeśli podatnik ponosi wydatki na zajęcia sportowe/rekreacyjne dla pracowników, to wydatki takie nie wykazują związku z działalnością gospodarczą pracodawcy. W związku z tym pracodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia VAT od tych wydatków. Taki wniosek można wysnuć np. z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 2 stycznia 2018 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.587.2017.3.IK.
Uwzględniając powyższe, ryzykowne jest odliczanie VAT od wydatków np. na zorganizowanie dla pracowników w zakładzie pracy siłowni/sauny/pokoju relaksacyjnego, od usług profesjonalnego trenera czy masażysty.
Należy mieć także na uwadze, że nieodpłatne korzystanie przez pracowników z ww. świadczeń może się wiązać z koniecznością wykazania VAT należnego.
Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług, powodujące obowiązek wykazania VAT należnego, uważa się również m.in.: 1) użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym m.in. do celów osobistych pracowników podatnika, w tym byłych pracowników, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych, 2) nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste m.in. pracowników podatnika, w tym byłych pracowników oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. |
W ustawie o VAT nie określono, co należy rozumieć przez ww. cele osobiste. Jak wyjaśnił Dyrektor KIS w ww. interpretacji indywidualnej:
"(...) potrzebami osobistymi są te, których realizacja nie jest związana ze stosunkiem pracy, a więc potrzeby osobiste to te, których zaspokojenie wynika z dobrej woli pracodawcy. Natomiast potrzeby pracownicze to te, których spełnienie nie wynika z autonomii woli stron, ale do zaspokajania których pracodawca jest zobowiązany na podstawie przepisów prawa, np.: przepisów Kodeksu pracy, przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy itp.
(...) nieodpłatne umożliwienie korzystania z hali sportowej pracownikom (...) służyć będzie zaspokajaniu osobistych, prywatnych potrzeb pracowników i odbywać się będzie bez związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą. Brak jest argumentów przemawiających za innym podejściem, w sytuacji, gdy wskazane osoby same decydują, czy i kiedy z obiektów (...) skorzystają, gdyż nie wiąże się to z prowadzoną przez podatnika działalnością. (...)"
W sytuacji, gdy pracodawca udostępnia swoim pracownikom własną siłownię/saunę/gabinet relaksacyjny, to dochodzi do użycia przez pracowników towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika (pkt 1 ww. przepisu). Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych w zakresie świadczeń sportowych/rekreacyjnych dla pracowników, bezpłatne korzystanie przez pracowników z ww. obiektów to świadczenia na ich cele osobiste, niemające związku z działalnością pracodawcy. Obowiązek wykazania VAT należnego z tytułu korzystania przez pracowników z ww. obiektów nie powinien jednak powstać, jeśli pracodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z nabyciem/wytworzeniem/wyposażeniem ww. obiektów (jak wspomnieliśmy, obowiązek wykazania VAT należnego powstaje - w przypadku użycia towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza - jeżeli podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabycia/importu/wytworzenia tych towarów lub ich części składowych).
Jeśli natomiast pracodawca zapewnia pracownikom możliwość bezpłatnego korzystania z usług trenera personalnego czy masażysty, to - kierując się literalnym brzmieniem przepisów należałoby uznać, że podatnik powinien wykazać z tego tytułu VAT należny (nawet gdy nie przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT od nabycia ww. usług - por. ww. art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT).
Niemniej jednak ostatnio organy podatkowe uznają, że jeśli podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia usługi (czyli gdy usługa została nabyta na cele osobiste pracowników i nie miała związku z działalnością gospodarczą podatnika), to jej "przekazanie" pracownikowi nie podlega opodatkowaniu VAT.
Pisaliśmy o tym w Biuletynie Informacyjnym nr 35 z 10.12.2018 r. na str. 28-29 |
• Stanowisko redakcji
Stanowisko organów podatkowych w omawianej kwestii jest naszym zdaniem kontrowersyjne. Zapewniając pracownikom możliwość korzystania z ww. obiektów (usług) pracodawca ma zazwyczaj na celu obniżenie poziomu stresu u tych osób, dbałość o ich dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, zintegrowanie załogi między sobą i z zakładem pracy, zmotywowanie pracowników do jak najwydajniejszej pracy. Może się to w efekcie przełożyć na wyższe przychody pracodawcy. W takim przypadku można uznać, że większą korzyść z tego tytułu uzyskuje sam pracodawca, a nie pracownik (korzystanie przez pracowników z ww. obiektów leży w interesie pracodawcy). W związku z tym, zasadne jest uznać, że wydatki na świadczenia sportowe/rekreacyjne dla pracowników wykazują związek z działalnością gospodarczą pracodawcy. W takim przypadku powinien on mieć, naszym zdaniem, prawo do odliczenia VAT od ww. wydatków (na zasadach ogólnych) i jednocześnie nie powinien być zobowiązany do wykazania VAT należnego. Należy się jednak spodziewać, że przyjęcie takiego stanowiska może zostać zakwestionowane przez organ podatkowy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.ZFSS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|