Otrzymanie prezentu przez pracownika a składki ZUS
Przychód pracownika z tytułu otrzymania prezentu świątecznego może być zwolniony z oskładkowania. Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Przedmiotowe zwolnienie z oskładkowania ma zastosowanie, gdy świadczenia (sfinansowane ze środków ZFŚS) są przekazywane pracownikom z uwzględnieniem ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. Gdyby pracownicy otrzymali świadczenia z ZFŚS bez uwzględnienia ich sytuacji materialno-bytowej (np. wszyscy "po równo"), to wartość tego świadczenia byłaby oskładkowana. Tak wynika np. z interpretacji indywidualnej Oddziału ZUS w Gdańsku z 20 marca 2018 r., znak: DI/100000/43/161/2018, w której czytamy:
"(...) Aby świadczenia finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych korzystały z wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, muszą posiadać cechy działalności socjalnej, o których mowa w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
(...) Dla zwolnienia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przyznawanych świadczeń należy mieć na uwadze generalną zasadę, wynikającą z art. 8 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, w myśl której przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Powyższe oznacza wykluczenie możliwości przyznawania wszystkim uprawnionym świadczeń socjalnych w jednakowej wysokości. (...)"
W świetle powyższego, jeśli prezenty świąteczne dla pracowników (członków ich rodzin) zostaną sfinansowane ze środków ZFŚS i będą stanowiły pomoc socjalną (ich wartość będzie uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika), to ich wartość nie będzie podlegała oskładkowaniu. Nie ma przy tym znaczenia wartość tych prezentów (ustawodawca nie przewidział tu żadnego limitu, w przeciwieństwie do przepisów ustawy o PDOF). Wyłączenie z podstawy wymiaru składek ZUS dotyczy także przekazanych pracownikom bonów, talonów czy innych znaków, uprawniających do ich wymiany na towary i usługi (inaczej niż na gruncie ustawy o PDOF).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.ZFSS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|