Ujęcie w kosztach podatkowych pracodawcy wydatków na zakup świadczeń dla pracowników
Zgodnie z zasadą ogólną, do kosztów uzyskania przychodów zalicza się takie koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (z wyjątkiem kosztów, które ustawy o podatku dochodowym wprost wyłączają z kosztów uzyskania przychodów).
Ustalając zatem, czy podatnik (pracodawca) ma prawo uwzględnić w rachunku podatkowym koszty zakupu świadczeń, przekazywanych nieodpłatnie pracownikom, należy wziąć pod uwagę cel, jakiemu one służą.
Zgodnie z przyjętą praktyką, jeśli podatnik ponosi wydatki na organizację spotkań integracyjnych, to może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Udział w takim spotkaniu wpływa bowiem motywująco na pracowników, przyczynia się do budowania dobrej atmosfery w pracy, wzmacniania więzi z pracodawcą, itp. Nie ma zatem przeszkód, aby wydatki poniesione na organizację ww. spotkań zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (pisaliśmy o tym również w ppkt 42 tego rozdziału).
Także inne wydatki, ponoszone przez pracodawcę w celu zmotywowania pracowników do jak najwydajniejszej pracy, pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, co akceptują organy podatkowe. Jako przykład może posłużyć interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 21 czerwca 2018 r., nr 0111-KDIB2-3.4010.15.2018.3.KK. W sprawie będącej przedmiotem tej interpretacji spółka ponosiła wydatki m.in. na:
- zapewnienie pracownikom posiłków w przypadku pracy w weekendy/w dni wolne, w związku z koniecznością realizacji zadań związanych z bieżącymi projektami; oferowane posiłki miały różną formę, od przekąsek (ciastka, kanapki, soki itp.) po lunch/kolację,
- udział pracowników w zawodach/aktywnościach sportowych (głównie biegowych), ponosząc koszty opłat startowych/wstępnych (pracownicy byli wyposażeni w koszulki z logo spółki), wydatki na treningi przygotowujące do takich zawodów, prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów,
- vouchery (np. skok w tunelu aerodynamicznym) lub karty podarunkowe do wybranych sklepów, które były przekazywane pracownikom jako nagrody, w celu docenienia efektywności ich pracy lub w ramach szczególnych osiągnięć w toku realizowanych projektów.
Organ podatkowy uznał, że wszystkie te wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy, gdyż pozostają one w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem, zachowaniem lub zabezpieczeniem przychodów i mogą mieć pośredni wpływ na wielkość osiągniętych przez spółkę przychodów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.ZFSS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|